Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan, güneşle kutsanmış plajları, tepe kasabaları ve atmosferik arka sokakları  ile sonsuz derecede çekici bir destinasyondur . Birçoğu Dalmaçya Sahili’nin zevkleri ve kırsal güzellikleri için gelir . Diğerleri muhteşem  yürüyüş yolları , değerli milli parklar , yiyecek ve içecek deneyimleri ya da modern sanatın , müziğin ve kafelerin keyfini çıkarma şansı için burada .

Hırvatistan Avrupa Birliği’ne (AB) 2013’te katıldı ve 2024’te serbest seyahat eden Schengen Bölgesi’ne katılması bekleniyor. Bu, Avrupa’nın çoğundan gelen ziyaretçilerin endişelenmemesi anlamına geliyor. Ancak bazı gezginlerin uğraşması gereken birkaç engel olabilir.

Turist vizeleri, pasaport gereklilikleri, vize türleri, başvuru süreci, çalışıp çalışamayacağınız ve Hırvatistan Vizesi hakkında daha detaylı bilgiler içeren bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kimler Hırvatistan Vizesine İhtiyaç Duyar?

Hırvatistan AB’nin bir parçası olduğu için, diğer AB üye devletlerinin vatandaşlarının herhangi bir vize şartı olmadan Hırvatistan’a seyahat etmelerine izin verilir. Ek olarak, Hırvatistan yakında Schengen anlaşmasına katılmayı planlıyor ve bu nedenle, Schengen için aynı vize gereklilikleri ve muafiyetlerinin çoğu Hırvatistan için de geçerli olacaktır.

Ayrıca yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 gün vizeden muaftır.

Hırvatistan Vize Türleri Nelerdir?

Hırvatistan’ın sunduğu vize türleri, kalış sürelerine ve amaçlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu vize türlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Hırvatistan Turist Vizesi

Hırvatistan turist vizeleri olarak da bilinen Hırvatistan için kısa süreli vizeler, turizm, tıbbi tedavi, iş veya diğer kısa süreli seyahat amaçları için sunulmaktadır. Bu vize tipi sahibinin 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca Hırvatistan’da kalmasına izin verir. Hırvatistan kısa süreli vizeler, Hırvatistan’a kaç kez girebileceğinizi, ayrılabileceğinizi ve tekrar girebileceğinizi belirleyen tek, çift veya çoklu girişler için sunulmaktadır. Hırvatistan Schengen’e katılmayı hedeflediğinden, kısa süreli vize politikası Schengen ülkelerininkine oldukça benzer.

 1. Hırvatistan Ticari Vizesi

Hırvatistan ticari vizesi, kısa süreli bir vize olup, hamiline 90 güne kadar işle ilgili amaçlarla seyahat etme olanağı tanır. Bu vize tipi Hırvatistan’da çalışmanıza izin vermiyor.

 1. Hırvatistan Uzun Süreli Vizeler

Hırvatistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen kişiler Hırvatistan uzun süreli vize ve geçici oturma izninin bir kombinasyonunu almak zorunda kalacaklar. En yaygın uzun süreli Hırvatistan vizeleri şunlardır:

 • Hırvatistan’da yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren Hırvatistan Çalışma Vizesi . Hırvatistan’da işvereninizin sizin için alması gereken vize ve çalışma iznine başvurmadan önce zaten bir Hırvatistan işvereninizin olması gerekir. Geçerli bir çalışma izniniz yoksa Hırvatistan’da geçici oturma izni alamazsınız.
 • Bir Hırvat eğitim kurumunda eğitimlerine devam etmek isteyen yabancı uyruklulara verilen Hırvatistan Öğrenci Vizesi . Hırvatistan Öğrenci Vizesi almadan önce, bir Hırvatistan eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olmanız gerekir.
 • Hırvatistan Aile Vizesi , Hırvatistan’daki aile üyelerine katılmak isteyen Hırvat vatandaşlarının veya yasal olarak ikamet edenlerin AB üyesi olmayan aile üyeleri içindir.
 • Hırvatistan Dijital Göçebe Vizesi , Hırvatistan’da ikamet etmek isteyen uzaktan çalışanlara verilen bir vizedir. Bu vize türü 2020 pandemisi ile ilgili ekonomik sorunlara bir yanıt olarak 2021 yılında oluşturulmuştur.

Hırvatistan Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hırvatistan’a kısa süreli vize almak için başvuru sürecini tamamlamak adına aşağıdaki adımları izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hırvatistan vizesi başvuru aşamaları şu şekildedir:

 1. Hırvatistan vizesi için nereye başvurmanız gerektiğini öğrenin .
 2. Doğru Hırvatistan Schengen vize türünü seçin . Hırvatistan’a seyahatinizin amacına göre, başvurmak için doğru vize türünü seçin.
 3. Hırvatistan’a vize için gerekli belgeleri toplayın . Başvurduğunuz Hırvatistan vizesi türü için doğru belgeleri topladığınızdan ve hepsinin ikamet ettiğiniz ülkedeki Hırvatistan Konsolosluğu tarafından tanımlanan kriterlere uygun olduğundan emin olun.
 4. Hırvatistan Konsolosluğu veya ikamet ettiğiniz ülkedeki Hırvatistan tarafından akredite edilmiş bir vize başvuru merkezi ile vize randevusu alın.
 5. Vize görüşmesine uygun Hırvatistan Konsolosluğunda katılın .

Hırvatistan Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Hırvatistan makamlarının ikamet ettiğiniz ülkede vize başvurusu ve işlemlerini nasıl düzenlediğine bağlı olarak, aşağıdakilerden birinde Hırvatistan’a kısa süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir:

 • İkamet ettiğiniz ülkedeki Hırvatistan Büyükelçiliği yada konsolosluğu
 • Hırvatistan’ın vize başvurusu için dışarıdan hizmet aldığı bir Vize Başvuru Merkezi yada görevli bir acente

Hırvatistan Vize Gereksinimleri

Hırvatistan’a vize başvurusunda bulunmak için aşağıdaki belgeleri içermesi gereken bir belge dosyası hazırlamanız gerekir:

 • Doldurulmuş ve imzalanmış bir Hırvatistan Vize Başvuru Formu. Reşit olmayanlar için ebeveynleri veya yasal vasileri imzalamalıdır.
 • En az üç boş sayfası olmalı ve Hırvatistan’dan ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az üç ay geçerli olmalıdır.
 • Pasaportunuzun Kullanılan tüm sayfaları ve mevcut veya süresi dolmuş tüm vizeleri ekleyin.
 • İki vesikalık fotoğraf. Boyutları 35mm x 45mm olan profesyonelce beyaz bir arka planda çekilmiş fotoğraf. Nötr bir yüz ifadesiyle ileriye bakmalısınız. Gözlük tavsiye edilmez. Eğer  takmak zorunda kalırsanız, gözlerinizi veya yüzünüzü kapatamazlar. Renkli camlara izin verilmez. Başörtüsüne izin verilir ancak yüzünüzü kapatamaz.
 • Hırvatistan’da kalacağınız süre boyunca seyahat sağlık sigortası kanıtı . Kaldığınız süre boyunca ani hastalık, kazalar ve ülkenize geri dönüş için en az 30.000 Euro teminatı kapsamalıdır.
 • Otel rezervasyonu gibi Hırvatistan’da konaklama kanıtı.
 • Dönüş uçak biletinin kopyası veya bilet rezervasyonunun kanıtı.
 • Hırvatistan’daki kalış sürenizi karşılamak için yeterli paranın kanıtı.
 • Son üç aya ait banka hesap özetleri
 • Maaşınızı ve pozisyonunuzu belirten işveren mektubu
 • Seyahatinizin amacını destekleyen ek belgeler.

Hırvatistan Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Hırvatistan vizesinin işlem süresi normal bir durumda 15 güne kadar sürebilir. Bazı durumlarda, bu süre aşağıdaki gibi uzatılabilir:

 • Hırvatistan büyükelçiliğinin aldığı yüksek başvuru sayısı veya dosyanızın hassasiyeti nedeniyle 30 güne kadar
 • Olağanüstü durumlarda, özellikle Hırvat büyükelçiliğinin bir veya daha fazla Schengen üyesinin büyükelçiliğine danışmak zorunda olduğu durumlarda 60 güne kadar

Bu nedenle, kısa süreli Hırvatistan vizeniz için mümkün olan en kısa sürede, ancak Hırvatistan’a seyahatinizden en geç üç ay önce başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Hırvatistan Vizesine Başvurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Hırvatistan Kısa Süreli Vize Ücretleri

Yetişkinler için Hırvatistan vizesi 80 euro

Çocuklar için Hırvatistan vizesi (6 – 12 yaş) 40 euro

Çocuklar için Hırvatistan vizeleri (6 yaş altı) ücretsiz

Yine de, başvuru sahibinin yaşına, uyruğuna ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak, Hırvatistan vize ücretini ödemekten muaf tutulabileceğinizi veya en azından indirimli bir ücret ödemeniz gerekebileceğini unutmayın.

Hırvatistan Vizesini Uzatabilir Miyim?

İster vizesiz, ister turist vizesiyle veya iş vizesiyle seyahat ediyor olun ülkede 180 günlük bir süre içinde 90 gün geçirebilirler. Ancak bu durumun bir kaç istisnası var:

 • Ciddi kişisel durumlar için vizeler uzatılabilir ;
 • Ülkede mevsimlik olarak çalışan veya okuyan kişiler için daha uzun süreli kalışlar mümkün olabilir;
 • Hırvatistan’a yerleşmek isteyen işçiler ikamet için başvurabilir