Amerika Vizesi

Dünyadaki çoğu insan ABD’ye gitmek için vizeye ihtiyaç duyar. Gitme nedenleri, turizm veya iş amaçlı ziyaretler, çalışmak, okumak veya kalıcı olarak oraya taşınmaktır. Amerika büyülü bir ülke olmasından dolayı çok sayıda insanı kendine çekiyor. Ancak birçok engel var ve bunlardan biri vize almak. Amerika vizesine başvurmak için bir başvuru prosedürünü ve adımlarını izleyeceksiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen yabancı bir ülke vatandaşı, genellikle önce, seyahat eden kişinin vatandaşı olduğu ülke tarafından verilen seyahat eden kişinin pasaportuna yerleştirilen bir ABD vizesi almalıdır. Belirli uluslararası yolcular, vizesiz seyahat şartlarını karşılamaları halinde Amerika Birleşik Devletleri’ne vizesiz seyahat etmeye uygun olabilir.

Not: ABD vatandaşları seyahat için ABD vizesine ihtiyaç duymaz, ancak yurtdışına seyahat etmeyi planlarken ziyaret etmek istedikleri ülkenin büyükelçiliği tarafından verilen bir vizeye ihtiyaç duyabilirler. Bu durumda, yurtdışına seyahat etmeyi planlarken, vize gerekliliklerine ve ülke bilgilerine göz atın.

Bu makalede ABD Vizesi başvurusunda yer alan prosedürleri ele alacağız. Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

ABD Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek için vize alınması gerekir. Ayrıca, vize alma prosedürünün kişinin başvurduğu vize türüne göre değiştiğini ve vize verilse bile ülkeye giriş garantisi olmadığını unutmamak gerekir. Geçerli bir vizeye sahip olmak ne olursa olsun Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek için bir zorunluluktur. Bir seyahat acentesi aracılığıyla veya çevrimiçi olarak vize başvurusu yapılabilir.

ABD Vizesine Nasıl Başvurulur

Vizeler genellikle başvurulan vize türüne göre verilir. Genel olarak ABD için göçmen olmayan vize ve göçmen vizesi olmak üzere iki ana vize türü vardır. Göçmen olmayan vizeler en sık başvurulan vizelerdir. ABD Vizesine başvururken karşılanması veya uyulması gereken birkaç temel kriter aşağıda verilmiştir:

 • Başvuru sahipleri, Amerika’da ki ikametgahlarının iletişim bilgilerini sağlamalıdır.
 • Başvuru sahipleri, kaldıkları süre boyunca mali açıdan yeterli olduklarını göstermelidir.
 • Başvuranların kendilerine karşı daha önce bir davası bulunmaması gerekir
 • Başvuru sahipleri, iş vizesi ise işveren tarafından gerekli onay yazısını almalı ve akademik vize başvurusu yapılmışsa randevu mektubunu göstermelidir.
 • Başvuru sahibinin pasaportunun vize başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Başvuru sahipleri, kalış sürelerini kanıtlamak için dönüş biletleri olmalıdır.
 • Başvuru sahipleri, yasadışı göç riskini ortadan kaldırmak için yaşadıkları ülkeyle güçlü bağlarının olduğunu göstermelidir.
 • Başvuranların eşleri veya çocukları ayrı vizeler için başvurmak zorunda kalacak

ABD Vizesi Başvurusu ile Sağlanacak Bilgiler

Vize başvurusunda bulunurken, verilen ayrıntıları doğrulamak için bazı temel bilgiler gereklidir. Bunlar başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte, vizenin başarılı bir şekilde onaylanması için verilmesi gereken bilgiler ve evrak listesi aşağıdaki gibidir.

 • Başvuranın istenilen boyutta vesikalık fotoğrafları
 • Geçerli pasaportun bir kopyası
 • Pasaport numarası
 • Vize başvuru numarası
 • Vize ücreti makbuz numarası
 • Başvuranın mesleği ile ilgili bilgi
 • Kalış süresi
 • Amerika’da ki iletişim bilgileri ve adresi

Amerika Vizesi Uygulama

Amerika Birleşik Devletleri Vize başvuruları hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak yapılabilir. Başvuru şekli ne olursa olsun, kişinin öncelikle başvuracağı vize türünü seçmesi ve başvuru formunu buna uygun doldurması gerekmektedir. Başvuru formları, ziyaret edilmek istenen elçiliğe göre değişmektedir. Çevrimdışı vize başvuruları, başvuru sahibinin gerekli formları indirmesini ve gerekli belgelerle birlikte Amerika vize başvuru merkezine postalamasını gerektirir.

Online vize başvuruları da benzer şekilde yapılmaktadır. Kişinin öncelikle gerekli vize türünü seçmesi ve uygun formu indirmesi gerekir. Yanlış vize formları dikkate alınmayacaktır. Başvuru sahibinin daha sonra vize başvuru ücretlerini ödemesi ve belgeyi gerekli kimlik bilgileriyle birlikte sunması gerekecektir. Bu belgelerden sonra, başvuran kişinin vize ücreti makbuzunun bir kopyası ile birlikte gerekli bilgilerinin hem aslını hem de kopyalarını göstermesi gereken bir vize randevu tarihi verilecektir.

Başvuru şekli ne olursa olsun, yüz yüze vize görüşmesi zorunludur. Bu görüşme tamamlandıktan sonra, başvuranın daha sonraki işlemler için pasaportlarını teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru sahipleri, başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra pasaportlarını alabilirler. Başvuru sahipleri ayrıca pasaportlarının durumunu ABD büyükelçiliğinin web sitesinden takip edebilirler yada başvurularının durumu hakkında e-posta ve SMS yoluyla düzenli bildirimler alırlar.

ABD Vizesine Başvuru Adımları

Aşağıdaki basit adımları izleyerek yaşadığınız ülkedeki bir ABD Konsolosluğuna vize için başvurmalısınız. İzleyeceğiniz adımlar:

 1. Vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin.
 2. Başvuracağınız ABD vizesinin türünü seçin.
 3. Vize Başvuru Formu doldurun.
 4. Başvuru ücretinizi ödeyin.
 5. Vize görüşmesi planlayın.
 6. Gerekli belgeleri toplayın.
 7. Vize görüşmesine katılın.
 8. Sonucu bekleyin.
 9. Vizeye İhtiyacınız Olup Olmadığını Kontrol Edin

40 ülkenin vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmek için göçmen olmayan bir vizeye başvurmasına gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika’yı ziyaret edebilmek için vize alması şarttır.

 1. Vize Türünü Seçin

Amerika vize başvurusunun ikinci adımı, almak istediğiniz Amerika vizesi türünü seçmektir . Almak istediğiniz ABD vizesi türüne göre farklılıklar olduğu için, başvuru yapacağınız vize türünü doğru seçmeye özen göstermelisiniz.

 1. Vize Başvuru Formu Doldurun

Eğer ABD göçmen olmayan vizeye başvuruyorsanız doldurmanız gereken ABD vize başvuru formudur. Form, başvurduğunuz ABD konsolosluğunun web sitesinde çevrimiçi olarak bulunabilir.

Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formu iki bölümden oluşmaktadır. İlkinde, kişisel bilgiler yer almaktadır. Formda yer alan bilgiler şunlardır:

 • Ad Soyad
 • Medeni hal
 • Milliyet
 • Doğum Tarihi ve Yeri
 • Adres
 • Ülke
 • Cep numarası
 • E-posta
 • Pasaport numarası
 • Aile bilgisi
 • Eğitim bilgisi
 • İş bilgisi

Çevrimiçi başvuru formunun ikinci bölümü, aşağıdaki gibi güvenlik ile ilgili sorulardan oluşur:

 • Daha önce bir suçtan dolayı tutuklandıysanız veya hüküm aldıysanız.
 • Kontrollü maddelerle ilgili herhangi bir yasayı ihlal etmeye giriştiyseniz.
 • Daha önce kara para aklama işlerine bulaştıysanız.
 • Soykırım emri verdiyseniz, kışkırttıysanız, işlediyseniz, yardım ettiyseniz veya başka bir şekilde soykırıma katıldıysanız vb.
 1. ABD Vize Başvuru Ücretinizi Ödeyin

Amerika vize başvurusunun bir sonraki aşaması ise Amerika vize başvuru ücretinin ödenmesidir . Randevunuzu iptal etmeye karar verirseniz veya vize başvurunuz reddedilirse vize ücretinin iade edilmediğini bilmelisiniz. Başvurunuza devam edebilmek için, gerekli ücretleri ödemeniz ve kanıt için makbuzları saklamanız gerekir.

 1. ABD Vize Görüşmesi Planlayın

14 ila 79 yaşları arasındaki tüm vize başvuru sahiplerinin bir ABD vize görüşmesinden geçmesi gerekmektedir. Bu zorunlu görüşmeyi yapmak için , başvurduğunuz ABD konsolosluğundan randevu almalısınız. İş yükleri yüksek olabileceğinden ve bekleme süreleri günlerden haftalara kadar değişebileceğinden, görüşmenizi mümkün olduğunca erken almalısınız.

 1. Gerekli Belgeleri Toplayın

Başvuru formunuza ek olarak vize başvurunuz için gerekli belgeleri de sunmalısınız.

 1. Vize Görüşmesine Katılın

Amerika vize başvuru sürecindeki son adım Amerika vize görüşmesidir. Tüm istenilen belgelerle görüşmeye zamanında gelmelisiniz. Sizinle görüşecek olan yetkili, başvurduğunuz vizeye bağlı olarak geçmişiniz ve diğer ilgili ayrıntılar hakkında sorular soracaktır.

 1. İşlem İçin Bekleyin

Vize görüşmesinin ardından başvurunuzun işleme alınmasını beklemelisiniz. İşlem süreleri, başvurduğunuz ABD vizesinin türüne bağlıdır. Bu süre birkaç günden birkaç aya kadar değişebilir. Seyahat düzenlemelerini ancak vizeniz onaylandıktan sonra yapmalısınız çünkü reddedildiği zaman masraf yapma riskiniz olmaz.

Amerika Birleşik Devletleri Ziyaretçileri Sağlık Sigortası Satın Almak Zorunda mı?

Amerika Birleşik Devletleri ziyaretçileri sağlık sigortası satın almak zorunda değildir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık sisteminin yüksek maliyetleri sebebiyle, ziyaretinizden önce bir miktar sağlık sigortası satın almanız tavsiye edilir .