Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti, 25 yıl önce Çekoslovakya’nın dağılmasından sonra oluşan bir ülkedir. 2007 yılında Schengen Anlaşmasını imzaladı ve bu yıl hem Avrupa Birliği’nin hem de Schengen Bölgesi’nin bir parçası oldu. Birçok kişiye ev sahipliği yapan ülke, Avrupa’da bir turizm merkezidir. Şehirlerinin çoğu Roma döneminde kurulmuş Gotik, Rönesans ve Barok döneminde gelişmiş, böylece masalsı mimarileriyle turistleri çekmiştir.

Başkenti Prag, Londra, Paris, İstanbul ve Roma’dan sonra en çok ziyaret edilen beşinci Avrupa şehridir.

Makalemizde Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu, vize nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir ve daha fazlası için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri?

Çek Cumhuriyeti’ne giriş amacınıza göre Schengen vize türlerinden birine başvurmanız gerekecektir. Çek Cumhuriyeti için Schengen vize türlerini kontrol edin ve size uygun olanı seçin:

 1. Çek Cumhuriyeti Havaalanı Transiti

Sizi Schengen üyesi olmayan bir ülkeye götürecek bir uçuşa binmek için Çek havalimanlarından herhangi birinin uluslararası transit bölgesine girmeniz gerekiyorsa.

 1. Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi

 Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret amacınız tatil, keşif veya tur amaçlıysa bu vizeye başvurun.

 1. Aile veya Arkadaş Ziyareti için Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan arkadaşlarınızı veya akrabalarınızı ziyaret etmek amacıyla Çek Cumhuriyetine seyahat ediyorsanız bu vize türüne başvurun.

 1. Çek Cumhuriyeti İş Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatin amacı bu ülkedeki bir iş toplantısına veya işle ilgili diğer faaliyetlere katılmaksa başvurmanız gereken vizedir.

 1. Resmi Ziyaret için Çek Cumhuriyeti Vizesi

Resmi bir ziyaret için Çek Cumhuriyeti’ne girmeyi planlıyorsanız, bu vizeye başvurun.

 1. Çek Cumhuriyeti Tıbbi Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir hastanede tıbbi tedavi görmeniz gerekiyorsa, bu vize türü için başvuruda bulunmalısınız.

 1. Çek Cumhuriyeti Çalışma Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ndeki bir eğitim kurumunda üç aya kadar eğitim görmek, hatta staj yapmak istiyorsanız, bu vize türüne başvurmalısınız.

 1. Kültürel, Spor ve Film Ekipleri için Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde spor veya kültürle ilgili bir etkinliğe katılacaksanız bu vizeye başvurun.

Ancak bu vize türleri Çek Cumhuriyeti’nde 6 aylık bir süre içinde en fazla 90 gün kalmanıza izin verir. Çek Cumhuriyeti’nde daha uzun süre kalmak için vizeye ihtiyacınız varsa, bunun yerine Çek Ulusal Vizesi için başvurmanız gerekir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vizesine başvururken gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu . Formu bilgisayarınızdan doldurun, yazdırın ve sonunda imzalayın.
 • İki adet vesikalık fotoğraf. Fotoğrafların Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için fotoğraf gerekliliklerine uygun olarak son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir .
 • Geçerli pasaport. Vize etiketinin yapıştırılabilmesi için en az iki boş sayfası olması gerektiğinden, başvurmadan önce pasaportunuzu kontrol edin. Ayrıca, 10 yıldan eski olmamalı ve Çek Cumhuriyeti’nden ve tüm Schengen bölgesinden çıkmayı planladığınız tarihten itibaren en az üç ay daha geçerli olmalıdır.
 • Eğer varsa önceki vizelerinizin kopyaları. Daha önce herhangi bir dünya ülkesi tarafından verilen vizeye sahipseniz, bunların kopyalarını eklemelisiniz.
 • Gidiş Dönüş Uçak bileti. Çek Cumhuriyeti’ne giriş ve çıkışların belirtildiği tarihlerin yer aldığı uçuş rezervasyonudur .
 • Seyahat sağlık sigortası . Çek Cumhuriyeti bölgesi ve tüm Schengen Bölgesi için geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olduğunuzdan emin olun. Sigortanız, bu bölgedeki tıbbi acil durumları minimum 30.000 € teminatlı olmalıdır.
 • Konaklama kanıtı . Çek Cumhuriyeti’nde kaldığınız süre boyunca nerede kalacağınıza dair kanıt belirtmelisiniz. Yani , Çek Cumhuriyeti’nde planlanan kalış süresinin tamamı için otel rezervasyonu yaptırmalısınız .
 • Yeterli mali kaynağın kanıtı . Çek Cumhuriyeti, kendi topraklarında kalmayı planladığınız her gün için yaklaşık 45€’yu karşılayabildiğinize dair kanıt göstermenizi istiyor.
 • Ön yazı. Çek Cumhuriyetini neden ziyaret etmek istediğinizi, orada kalmayı planladığınız süreyi ve seyahatiniz boyunca neler yapacağınızı ayrıntılarıyla anlattığınız bir mektup yazmalısınız.
 • Medeni durum kanıtı . Bu bir evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi vb. olabilir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Çek Cumhuriyeti’ne vize başvuruları, bir Çek Konsolosluğuna veya bir seyahat acentesi aracılığıyla şahsen yapılmalıdır. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurunuzu yasal olarak ikamet ettiğiniz yani vatandaşı olduğunuz ülkede yapmalısınız.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Süreci

Çek Cumhuriyeti vizesine başvurmak için yapmanız gereken işlemleri sizler için derledik. Bu işlemleri aşama olarak şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. En yakın Çek Cumhuriyeti ile iletişime geçin.
 2. Randevu al . İkamet ettiğiniz bölgeden sorumlu konsolosluktan vize için randevu almalısınız.
 3. Vize başvuru formunu doldurun . Çevrimiçi olarak bir vize başvuru formu indirmelisiniz. Bu forma ulaşmak için Çek konsolosluğunun web sitesine bakın. Konsolosluktan veya bir seyahat acentesinden de fiziksel bir kopya alabilirsiniz. Başvuruyu doğru ve gerekli tüm kişisel bilgilerle doldurduğunuzdan emin olun.
 4. Gerekli tüm belgeleri bir araya getirin . Pasaportunuz, sağlık sigortanız, banka ekstreniz vb. gibi başvurunuzu destekleyecek belgelere ihtiyacınız olacak. Vize başvurusu yapmadan önce belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.
 5. Başvurunuzu gönderin. Çek Cumhuriyeti Vizesi Randevu tarihinizde gerekli tüm belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Zamanında geldiğinizden emin olun, aksi takdirde randevu hakkınızı kaybedebilirsiniz.
 6. Vize ücretini ödeyin . Gerekli tüm detayları tamamladıktan sonra başvurunuz için ödeme yapmalısınız. Konsolosluğa bağlı olarak, ödeme yöntemi nakit veya kartla yapılabilir.
 7. Yanıt bekleyin . Vize başvurunuzla ilgili kararınız sonuçlandığında e-posta veya SMS yoluyla bir bildirim alacaksınız. Bu genellikle 15 gün sürer, ancak duruma bağlı olarak daha uzun sürebilir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Standart Çek Cumhuriyeti vizesi işlem süresi ortalama 15 gündür, ancak bazı durumlarda bu süre 45 güne kadar uzayabilir.

Çek Cumhuriyeti Vizeniz Onaylandıysa:

 • Vizenizi alın ve içerdiği bilgilerin geçerli ve eksiksiz olduğundan emin olmak için kontrol edin.
 • Vizenizi şahsen alamıyorsanız, sizin adınıza bir başkası alabilir.

Çek Cumhuriyeti Vizenin Reddedilirse

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz reddedilirse, şu işlemleri yapabilirsiniz:

 • Vize reddine itiraz edin . Vize başvurunuz reddedildikten sonra 15 gün içinde itirazda bulunabilirsiniz. Talebi şahsen veya posta yoluyla iletebilirsiniz. Vize ret mektubunuz, nerede, nasıl ve ne zaman vize başvurusunda bulunabileceğiniz konusunda bilgi içerecektir. İtiraz ücretiniz için 60 € ödemeniz gerektiğini unutmayın.
 • Yeni bir vize için tekrar başvurabilirsiniz.
 • Diğer Schengen ülkelerinden birinde vize başvurusunda bulunun.

Son olarak, Çek Cumhuriyeti için Schengen Vizenizi aldıktan sonra aşağıdakilere dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz:

 • Başvurunuzu yaptıktan sonra seyahat programınızda meydana gelen değişiklikleri Çek Konsolosluğuna bildirmezseniz vizenizin iptal edilme ihtimali vardır.
 • Çek vizesi için onay almak, Çek Cumhuriyeti’ne veya genel Schengen bölgesine girişinizi garanti etmez. Schengen ülkelerine girişiniz reddedilebilir.
 • Alternatif olarak, Çek Cumhuriyeti’ne/Schengen bölgesine girmek için mali durumunuz veya konaklama durumunuzla ilgili ek belgeler göstermeniz gerekebilir.