Rusya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan ve iki ülke arasında 30 gün veya daha kısa süreli seyahatlerde Rusya vize muafiyeti sağlayan bir anlaşma; 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Rusya tarafından kapatılmış ve Rus umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları için vize başvurusu yapılmaya başlanmıştır. Türk vatandaşları için Rusya vize başvurusu halen beklemede olup, Rusya vizesi iptal edilmemiştir.

Sadece diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşları, süresi 90 günü geçmemek kaydıyla Rusya seyahat vizesinden muaftır. Rusya vize başvuruları Rusya Vize Merkezi tarafından kabul edilmekte olup, vize kararlarını vermeye yetkili konsolosluklar Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu ve Rusya’nın Trabzon Başkonsolosluğu’dur.

Rusya Vizesi Başvurusu

Rusya vizesi başvurusu, TC Diplomatik pasaport dışındaki resmi pasaport hamilleri Türk vatandaşları için vize işlemine tabidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti tipi pasaport hamili Türk vatandaşlarının Rusya’ya yapacakları seyahatin süresi ve amacı ne olursa olsun öncesinde Rusya vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Rusya vize rejimine tabi Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni bulunan yabancılar da Türkiye’den Rusya vizesi alabilirler.Ancak Türkiye’den Rusya vizesi almak için başvuran yabancıların çıkış tarihinden itibaren 3 ay süreyle geçerli ikamet iznine sahip olması ve ayrıca 90 gün kesintisiz olarak Türkiye’de yaşaması gerekmektedir.

Rus vizesi pasaporta kazınmış bir etiket şeklinde olup, giriş belgesi, turist kartı, çıktısı gibi başka bir formatı yoktur. Bu nedenle Rusya vizesi başvuru işlemleri için pasaportunuzun geçerli olması gerekmektedir. 6 ay daha, bundan sonra boş olmalı ve vize başvuru belgelerinize eklenmelidir.

Rusya’ya seyahat edecek kişinin vizesinde;

 • Bilgiler,
 • Kişinin adı,
 • Uyruğu,
 • Cinsiyeti,
 • Düzenlenen vizesinin türü,
 • Vizeyi veren makam,
 • Vize veriliş tarihi,
 • Vize geçerlilik süresi,
 • Vizeyi veren kuruluş numarası,
 • Ana kişisel belge numarası,
 • Davet numarasını içerir.

Ad ve soyad Latin ve Kiril harfleriyle yazılır, diğer bilgiler ise sadece Kiril alfabesiyle yazılır ve Rusça olarak verilir.

Mart 2014’te Kırım Cumhuriyeti resmen Rusya’nın bir parçası oldu ve bu tarihten itibaren Kırım Cumhuriyeti resmen Rusya tarafından yönetiliyor. Bu nedenle Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uyguladığı vize rejimi uygulanmaktadır. Bu nedenle, planladığınız Kırım seyahatlerinizden önce Rusya vizesi başvurusunda bulunmalısınız.

Rusya Vizesi Randevusu

Rusya vizesi nasıl alınır? Rusya vizesi randevusu almadan yetkili vize başvuru merkezinin çalışma saatleri içerisinde vize başvuru merkezi ziyaret edilerek vize başvuru işlemi tamamlanabilmektedir. Başvuru sahibinin Rusya vizesi için başvururken şahsen bulunması zorunlu değildir. Rusya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp yetkili vize servisine posta veya üçüncü bir şahıs aracılığıyla gönderebilir. Başvuru sahibi adına vize başvuru sürecini yetkili bir kurum yürütebilir.

Kişisel bir kayıt yapın, ziyaretinizi elektronik olarak çevrimiçi olarak kaydedin, bir vize acentesini ziyaret edin ve ziyaretinizi şahsen kaydedin; Oturum sürecini vize başvurusu yaparken takip edebilirsiniz. İlk olarak, seyahatiniz için bir sebep sunmalısınız. Bu sebep, beyan edilen seyahat tipine göre bir randevunun oluşturulup oluşturulmayacağını belirler.

Turist olarak seyahat ediyorsanız randevu almanıza gerek kalmadan ile seyahat edebilirsiniz. Ya da uzun bir süre seyahat edeceğinizi belirtirseniz oturma izni daha uzun seyahatler düzenlemeniz gereken bir durumdur, örn. B. Evlilik veya eğitim. Vize ziyareti düzenleyerek Rusya’ya uzun süreli bir seyahat yapmak isteyenler Hollanda Vize ile iletişime geçerek randevu talep edebilir veya doğrudan Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirler.

Uzun süreli bir seyahat için Rusya’ya seyahat etmek isteyen herkesin gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlaması gerektiğini beyan ederiz.

Rusya Vize Türleri

Rusya, seyahat amacına bağlı olarak bu ülkeye seyahat etmek için farklı Rusya vize türleri kullanır. Bu vizelerin Rusya’daki yabancılara sağladığı haklar farklılık gösterdiğinden, Türk vatandaşlarının Rusya’ya seyahat etmeden önce seyahat amaçlarına uygun bir Rus vizesine başvurmak için gerekli şartları yerine getirmeleri ve ayrıca seyahat amaçlarına ilişkin belgeleri hazırlamaları eşdeğerdir. ile. Eksik evrak ile veya vize etiği kurallarına aykırı olarak Rusya vize başvurusu yapan kişiler, B. sahte

davetiye numarası verilmesi reddedilecektir. Bu durumda belgelerin doğru düzenlenmesi ve devam ettirilmesi vizenin sonucunu doğrudan etkileyen unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Rusya Federasyonu tarafından tanımlanan başlıca vize türleri şunlardır:

 • Rusya turistik vizesi,
 • Rusya ticari vizesi,
 • Rusya özel vizesi,
 • Rusya aile ve arkadaş vizesi,
 • Rusya ticari vizesi,
 • Rusya çalışma vizesi,
 • Rusya öğrenci vizesi,
 • Rusya transit vizesi.

Rusya’ya seyahat için en yaygın vize türleri, Rus turist vizesi, ticari vize, kişisel vize, aile vizesi ve arkadaş vizesidir. Bu tür vizelerin geçerlilik süresi genellikle 15 ila 90 gün arasındadır. Rusya’da serbest dolaşım için vizeler tek, çift veya çok girişli olarak verilebilir. Giriş sayısı, vizenin geçerlilik tarihleri ​​ve kalış süresi Rusya vize etiketi üzerinde belirtilmiştir. Vize geçerliliği ve kalış süresi değişebilir.

Rusya üzerinden başka bir ülkeye seyahat için verilen vize türü Rusya transit vizesidir. Rusya üzerinden başka bir ülkeye seyahat için Rusya transit vize politikası, yapılacak seyahatin koşullarına göre değişmektedir. Rusya’daki bir havaalanında kalış süreniz 24 saatten uzun olmayacaksa, Rusya transit vizesine başvurmak zorunlu değildir.

Bir Rus havaalanında 24 saatten fazla kalan tüm transferleri ve Rusya üzerinden başka bir ülkeye kara, deniz ve demiryolu ile yapılan tüm seyahatler için Rusya transit vizesi alınması zorunludur. Tek girişli Rusya transit vizesi için geçerlilik süresi hava yolu ile seyahat edenler için 3 gün, araba veya tren ile seyahat edenler için 10 gündür.

Rusya Vizesi Ücretleri

Rusya vizesine başvurmak için Rusya vizesi ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Rusya vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Vize ücreti, vize başvurunuzun işlenmesi ve değerlendirilmesi için gereklidir. Rusya vize ücretleri başvurulacak tüm vizeler için aynı değildir.

Rusya vize fiyatı, talep edilen vizenin türüne, opsiyon sunuluyorsa vize için gereken giriş sayısına, opsiyon sunuluyorsa vize için gereken işlem süresine göre değişiklik göstermektedir. Ancak Rusya vize ücretleri başvuru sahibinin uyruğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Rusya Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize ücreti, Rusya vize başvurusu için gerekli belgelerin Konsolosluğa sunulmasından önce ödenir ve vizenin reddedilmesi durumunda iade edilmez.

Rusya Vizesi İçin Gereken Belgeler

Rusya vizesi için gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Rusya vize başvuru formu
 • Pasaport, vizenin sona ermesinden sonra en az 6 ay daha geçerlidir
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf (35×45 mm, güncel, beyaz zemin üzerine biyometrik özellikli)
 • Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni (İkamet Tezkeresi) Türkiye’deki yabancılar için
 • Davetiye (Rusya’daki bir şirketten, seyahat acentesinden veya tur operatöründen alınmış)

Bu listede yer alan belgeler tüm Rusya vize türleri için gerekli olan temel belgeler olup, bu belgelere ek olarak her tür Rusya vizesi için çeşitli belgeler gerekmektedir. Rusya vizesi için gerekli olan ek belgeler, vizenin niteliğine ve istenilen kalış süresine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca Rusya konsolosluğu başvuruyu yaptıktan sonra vize işlemleri için ayrı ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ek belgeler, başvuranın Türkiye’ye döndüğünü teyit eden bir belge veya Türkiye’de kaldığını teyit eden bir belge veya başvuranın seyahat amacını teyit eden bir belge şeklinde olabilir.