Romanya Vizesi

Romanya vize randevusu nasıl alınır, Romanya vizesinde gerekli evraklar nelerdir gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilir.

Romanya coğrafi konum olarak Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim noktasında yer alır. Kuzey ve kuzeydoğusunda Ukrayna, kuzeydoğusunda Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneybatısında Sırbistan, güneyinde Bulgaristan ve doğusunda Karadeniz vardır.

Romanya’nın başkenti, aynı zamanda en büyük şehri olan Bükreş’tir. Eğer eğitim, iş, turizm ya da farklı sebeplerden dolayı Romanya’ya gitmek istiyorsanız, Romanya vizesi almanız gerekir. Bu yazımızda konu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer nasıl vize alabileceğinizi düşünüyorsanız, Hollanda Vize ile tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vize Türleri Neler?

Romanya vize randevusu almadan önce vize tipleri nedir bilinmelidir. Çünkü ülkeye girme amacınız neyse, başvurduğunuz vize türü de buna uygun olmalıdır. Genel anlamda Romanya, kısa ve uzun süreli seçenekler sunar.

Kısa süreli vize, aynı zamanda C tipi olarak da bilinir. Bu çerçevede şu gibi vize türleri yer alır:

 1. Turist vizesi
 2. İş seyahati vizesi
 3. Spor vizesi
 4. Resmi Görev vizesi
 5. Özel Ziyaret vizesi
 6. Ulaşım vizesi
 7. Kültürel, bilimsel ve insani faaliyetler için vize.
 8. Tıbbi tedavi veya Romanya yasalarını ihlal etmeyen diğer faaliyetler için vize

Bunun yanı sıra Romanya vizesi türleri arasında uzun süreli olanlar da vardır. Bunlar aynı zamanda D tipi olarak da bilinir. Bu çerçevede şu gibi seçenekler yer almaktadır:

 1. Ekonomik amaçlı vize
 2. Mesleki amaçlı vize
 3. Ticari Faaliyet vizesi
 4. Çalışma vizesi

Romanya vizesi almak istiyorsanız ülkeye girme amacınız neyse buna uygun bir türe başvurulmalıdır.

Romanya Vize Şartları Neler?

Romanya vize randevusu almadan önce bir takım şartların, koşulların olduğunu da bilmeniz gerekir. Genel hatları ile söz konusu koşullar aşağıda olduğu gibidir:

 1. Pasaport 10 seneden eski olmamalıdır.
 2. Pasaport minimum 6 ay geçerli olmalıdır.
 3. Romanya vizesi başvurusu esnasında parmak izi verilmelidir.

Ayrıca bunun dışında da gerekli bazı şartlar da vardır.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

Romanya vize randevusu ardından gerekli olan evrakları tamamlamak gerekir. Bunlar vize türüne göre farklılık gösterse de genel anlamıyla şöyledir:

 1. Pasaport
 2. 2 tane biyometrik fotoğraf
 3. Banka hizmet döküm belgesi gibi seyahat esnasında maddi kaynağa sahip olunduğunu gösteren belge
 4. Ulaşım ve konaklama bilgileri
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Vize başvuru dilekçesi

Bunların yanı sıra hangi Romanya vizesi için başvuru yapılmışsa, bunun şartları da yerine getirilmelidir. Örnek olarak çalışan sıfatında olan kişiler şunları da hazırlamalıdır:

 1. Son 3 aya ait geliri kanıtlayan belge
 2. Vergi levhası fotokopisi
 3. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 4. Maaş bordrosu
 5. Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
 6. İşveren tarafından başvuru sahibinin ülkeye gidişini temin eden dilekçe
 7. SGK hizmet dökümü belgesi
 8. SGK işe giriş belgesi

Eğer Romanya vizesi için başvurmak isteyen bir işverenseniz, şu gibi belgeleri tamamlamanız gerekir:

 1. Şirketin Ticaret Odası’na tescilli kaydı
 2. Faaliyet belgesi
 3. İmza sirküleri fotokopisi
 4. Banka imza sirküleri (15 günden eski olmamalı, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 5. Vergi levhası fotokopisi
 6. İşverenin gerekli harç veya vergiyi ödediğini gösteren belge

Bunların dışında diğer vize türlerinde ve kişilerin durumlarına göre farklılık gösterir. Romanya vize randevusu alındıktan sonra buna uygun şekilde hareket edilmelidir.

Romanya Vizesinde Ekstra Evraklar Neler?

Romanya vizesi için müracaat edebileceğiniz farklı türler vardır. Buna göre gerekli evraklar da farklılık gösterir. Ziyaret amaçlı olarak gidecekseniz tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği, ziyaret edece kişiden alınacak noter onaylı davet mektubu, davet eden kişinin kimlik fotokopisi, ziyaret edilecek yerin tapu senedi fotokopisi ya da kiralık sözleşmesi gerekir.

Bunun dışında emekliler için emekli kartlarını ve emekli maaşlarının ispatını hazırlamalıdır. Üniversite öğrencilerinin de orijinal öğrenci belgelerini, reşit olmayan kişilerin noter tasdikli muvafakatnamelerini hazırlamalıdır.

Çiftçiler için gerekli Romanya vizesi evraklar arasında Ziraat Odasınca düzenlenen, çiftçilik faaliyetini gösteren sertifika ya da belge gerekir. Bu bakımdan kişilerin Romanya’yı ziyaret amacı neyse, başvurular da buna uygun gerçekleşmelidir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Özellikle daha önce vize almayan kişiler, Romanya vizesi nasıl alınır gibi soruları sıklıkla sorar. Kişisel başvuru genel hatları ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Randevu alma. Romanya vize randevusu konsolosluk ya da büyükelçiliğe gidilerek alınır.
 2. Başvuru formunu doldurma. Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 3. Belgeleri toplama. Başvuru evrakları eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Söz konusu evraklar tiplere göre değişir.
 4. Ücret yatırma. Romanya vize fiyatları yatırılır.

Genel anlamda bu gibi işlemlerde tamamlanır. Romanya vize işlemleri bu şekilde yapılabilecek olsa da sıklıkla ret yanıtları alınır. Eğer vize almak istiyorsanız, danışmanlık firmaları ile daha iyi çözümler alınabilir.

Hollanda Vize, tüm vize işlemlerinizi son adımına kadar profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Eğer hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, Romanya vize randevusu almanız yeterlidir.

Romanya Vize Fiyatları Ne Kadar?

Her ülkede vize ücretleri farklılık arz edebilir. Bu bakımdan insanlar sıklıkla vize ücretlerini öğrenmek ister. Romanya vize fiyatı ne kadar diyorsanız kısa süreli Romanya vizeleri 60, uzun süreli Romanya vizeleri ise 120 euro’dur.

Ancak Romanya vize fiyatı seneden seneye göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla başvuru öncesinde tekrar sorulmalıdır.

Romanya Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Vize başvurusu yapıldıktan sonra ne zaman cevabın geleceği, insanlar tarafından doğal olarak merak edilir. Bu yanıt ülkeden ülkeye göre farklılık gösterir. Romanya vizesi için bundan bahsetmeden önce cevabın olumsuz gelebileceği de bilinmelidir.

Romanya vize randevusu alınıp, eksiksiz bir şekilde başvuru yapıldıktan sonra 15 ile 20 iş günü arasında sonuçlar alınmaktadır. Ancak bu süreç bazı etmenlere göre değiştirebilir. Resmi tatillere denk gelinmesi, fazla evrak gönderilmesi, yoğun başvuru olması ya da farklı sebeplerden dolayı süreç uzayabilir.

Bu nedenle önceden başvuru işlemlerini yapılması şarttır. Böylece sonuçlar da daha iyi bir şekilde alınabilir.

Romanya Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Romanya vize randevusu alınıp, bireysel bir şekilde konsolosluklardan başvurulduktan sonra birçok insan olumlu cevaplar alabileceğini düşünür. Ancak farklı sebeplerden dolayı sıklıkla ret yanıtı gelir. Bunun birçok yanıtı olmakla birlikte bazı sebepleri şöyledir:

 1. Kişilerin hatalı evrak vermiş olması
 2. Vize başvuru şartlarının yerine getirilmemiş olması
 3. Başvuru sahibinin kendi ülkesine döneceğine dair yeterli güvence vermemesi
 4. Seyahati kanıtlayıcı belgelerin eksikliği

Bunların yanı sıra farklı sebeplerden dolayı da ret yanıtları gelebilir. Eğer bu gibi durumların yaşanmamasını istiyorsanız, vize danışmanlık firmaları aracılığıyla sorunsuz şekilde başvurular yapılabilir.

Hollanda Vize ile Romanya’ya gitme amacınıza göre en uygun vize türüne başvurabilir, gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayabilir, problemsiz şekilde Romanya vizesi için müracaat edebilirsiniz.

Bu hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız, iletişime geçerek Romanya vize randevusu almanız yeterlidir.