Norveç Vizesi

Norveç vizesi nasıl alınır? Norveç’e iş, turizm, eğitim ya da farklı bir sebeple gitmek istiyorsanız önceden vize alınmalıdır.

Resmi adı Norveç Krallığı olan bu ülke coğrafi konum olarak Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadasının batısında bulunmaktadır. Ülkenin komşuları Finlandiya, İsveç ve Rusya’dır. Ülkenin Norveç Denizine bir kıyısı mevcuttur.

Ülkenin başkenti Oslo’dur. Eğer Norveç’e gitmek istiyorsanız ve nasıl vize başvurusu yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyerek, merak ettiğiniz soruların yanıtlarını alabilirsiniz. Hollanda Vize üzerinden Norveç vize randevusu alabilir, doğru bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Vize Türleri

Norveç vizesi ülkeye girmeden önce alınması gereken bir vize türüdür. Her ülkede olduğu gibi farklı vize türleri vardır. Eğer vize başvurunuzun reddedilmesini istiyorsanız, başvuru amacınız neyse buna uygun bir türe müracaat edilmelidir.

Eğer Norveç vizesi türleri neler diyorsanız, randevu aldıktan sonra aşağıdaki gibi seçenekler yer almaktadır.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi, altı aylık süre içinde maksimum 90 güne kadar kalışa izin verir. Vize, Schengen bölgesi kapsamındaki tüm eyaletleri ziyaret etmenizi sağlar.

Ulusal Vize D

Ulusal vize, 91 günden 180 güne kadar kalışa izin verir. Bir araştırmacı, misafir araştırmacı, mevsimlik işçi, kısa süreli işçi, gönüllü ve öğrenci dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere D Vizesi verilmesinin birçok nedeni vardır. Ulusal D vizesi, ziyaretinizin amacına ve niteliğine bağlı olarak tek girişli olabileceği gibi çoklu girişler için de verilebilir.

Transit Vize

Transit vize, Schengen ve ulusal vizelerden çok farklıdır. Transit vizenin en önemli özelliği, çok kısa süreli olması ve en fazla birkaç gün sürmesidir. Genellikle turistlere ve gezginlere yardım etmek için verilir. Transit vize, yolcuların bağlantılı bir uçuş, tren veya gemi beklerken ülkeye girmelerine izin verir.

Her üç vizenin de ziyaret nedeninize bağlı olarak başka uygunluk gereksinimleri vardır. Ancak, gereksinimlerin çoğu hepsi için ortaktır. Bu özellikle Schengen ve ulusal vize için geçerlidir. Ancak aradaki fark, ziyaretin amacına ve niteliğine göre istenen belgelerle sınırlıdır. Norveç’e seyahat etme veya ziyaret etme nedenleri şunlar olabilir:

Taşıma

Ülke dışına tren, gemi veya uçak almak için Norveç Krallığı’nda en fazla birkaç gün durması gereken gezginler içindir.

Turizm

Eğer Norveç’ tatil amaçlı gitmek istiyorsanız, başvuru yapabileceğiniz bir vize türüdür.

Arkadaş veya Aile Ziyareti

Bu vize, Avusturya veya Schengen bölgesi vatandaşı olan aile üyeleri veya arkadaşları olanlar içindir. Ayrıca, arkadaşlarınız veya aileniz Norveç’te Ulusal Vize ile kalıyorsa, bunu da gerekçeniz olarak belirtebilirsiniz. Ancak, vize başvuru süreci sırasında arkadaşınızdan veya aile üyenizden bir sevk mektubu sunmanız gerekecektir.

İşletme

Bu vize türü, işle ilgili herhangi bir konu için Norveç’e seyahat etmesi gereken kişiler içindir. Aynı şekilde başvuru yapmanız da gerekecektir. Norveç’te faaliyet gösteren bir şirket ve kuruluşta çalışıyorsanız, ticari vize de gereklidir.

Tıbbi nedenler

Tıbbi vize, tıbbi nedenlerle Norveç’e seyahat etmesi gereken bir kişiye verilir. Bununla birlikte, Norveç’teki tedavi tesisinden veya doktorlardan bir mektupla birlikte bir doktorun kişiye reçete yazdığı bir referans mektubu isteyeceklerdir.

Çalışma Amaçları

Norveç’teki eğitim kurumlarından birinde okumak isteyen kişiler için öğrenci vizesi gereklidir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Vize başvurularında evraklar başvurulan türe göre değişmektedir. Norveç vizesi randevusu ardından gerekli evraklar şöyledir:

 1. Seyahat tarihinizden itibaren en az üç ay geçerli olmalıdır.
 2. İki fotoğraf
 3. Seyahat sağlık sigortası
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Vize başvuru formu
 6. Konaklama yeri kanıtı

Bunların yanı sıra kişilerin durumlarına göre farklı belgeler de yer almaktadır. Örnek için çalışanlar için gerekli evraklar şöyledir:

 1. Son 3 ay maaş bordronuz
 2. Şirket banka hesap cüzdanı fotokopisi
 3. Barkodlu SGK işe giriş belgesi
 4. SGK hizmet döküm belgesi aslı ile fotokopisi
 5. Faaliyet belgesi (Son 3 aya ait olmalı) ve ticaret sicil belgesi fotokopisi
 6. Son döneme ait vergi levhası fotokopisi
 7. İmza sirküleri fotokopisi
 8. Vize talep dilekçesi
 9. Resmi Gazete İlanı kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 10. Varsa tapu, araç ruhsat, kredi kartı ve kira kontratı fotokopileri

Bunun yanı sıra farklı durumlarda vize için gerekli belgeler de farklılaşır. Norveç vizesi almak istiyorsanız profesyonel bir danışmanlık firması ile sorunsuz bir şekilde müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Vize Şartları Neler?

Norveç vize randevusu aldıktan sonra gerekli bazı şartlar bilinmelidir. Söz konusu şartlar, genel hatları ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Pasaport ve önceki vizelerin tüm kopyaları, seyahat tarihinden önce minimum 3 ay geçerli olmalıdır.
 2. Pasaportlarda minimum 2 sayfa boş bırakılmalıdır.
 3. Norveç vizesi seyahat tarihinden en fazla 90, en az 15 gün öncesinde gerçekleştirilmelidir.
 4. Başvuru esnasında parmak izi verilmelidir.
 5. Pasaport 10yıldan eski olmamalıdır.

Genel hatları ile Norveç vize şartları bu şekildedir.

Norveç Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Vize başvurusu yapan kişiler, kaç güne çıkacağını sıklıkla sorar. İlk olarak bunun sadece olumlu değil aynı zamanda olumsuz olabileceği hatırlanmalıdır. Norveç vize randevusu alınıp başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Buna karşılık farklı sebeplerden dolayı süreç uzayabilir. Resmi tatillere denk gelinmesi, kişilerin fazla evrak vermesi ya da farklı nedenler bu durumlara yol açabilir.

Norveç Vizesi Neden Reddedilir?

Özellikle kişisel, bireysel bir başvuru yaptıktan sonra insanlar sıklıkla olumlu sonuçlar alabileceğini düşünür. Ancak şu gibi sebeplerden dolayı ret yanıtları sıkça gözlemlenir:

 1. Kişilerin vize türü ile ülkeye girme amacının aynı olmaması
 2. Yanlış, hatalı ve eksik belge verilmesi
 3. Vize şartlarının yerine getirilmemesi

Ayrıca Norveç vizesi başvuru ardından farklı sebeplerden dolayı da reddedilebilir.

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Özellikle daha önce vize almayan kişiler, vize almanın nasıl gerçekleştiğini sıklıkla sorar. Norveç vizesi nasıl alınır diyorsanız, bireysel başvuru genel hatları ile aşağıda olduğu gibi ilerler:

 1. Randevu – Norveç konsolosluğu veya büyükelçiliğine gidilerek randevu alınır.
 2. Form doldurma – Vize başvurusu için ilgili form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur.
 3. Belge toplama – Vize için gerekli evraklar toplanır. Söz konusu evraklar vize türüne ve kişilerin durumlarına göre farklılaşır.
 4. Fiyat – Norveç vize fiyatları vizeye göre farklılaşabilir. Evraklar tamamlandıktan sonra vize fiyatı ödenir.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra başvuru işlemleri tamamlanır. Norveç vizesi başvurusu böylece tamamlanabilecek olsa da genellikle ret yanıtları gelir. Bunun nedenleri her seferinde farklılık gösterir.

Eğer sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız, danışmanlık firmaları ile profesyonel sonuçları alabilirsiniz. Hollanda Vize, tüm işlemleri profesyonel ekip arkadaşları ile son adımına kadar dikkatli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Norveç Vize Fiyatları Ne Kadar?

Norveç vize fiyatları ne kadar? Vize fiyatları ülkeden ülkeye farklılaştığı için kişiler tarafından sıklıkla sorulur. C tipi Schengen standart vize harç bedeli 60 euro olarak görülmektedir. Ancak diğer vize türlerinde Norveç vize fiyatları da farklılaşabilir.