Litvanya Vizesi

Litvanya vizesi nasıl alınır? Resmi adı Litvanya Cumhuriyeti olan bu ülke Kuzey Avrupa’da yer alan 3 Baltık devletinden bir tanesidir. Ülkede yerleşim özellikle Baltık denizi boyunca yoğunluk kazanmaktadır.

Ülkenin sınır komşuları kuzeyde Letonya, güneydoğuda Belarus ile Polonya, batıda ise Rusya egemenliği altında bulunan Kaliningrad vardır. Litvanya’nın en büyük kenti ve başkenti Vilnius’tur. Eğer Litvanya’ya eğitim, turizm ya da farklı bir sebeple gidiyorsanız, vize almanız gerekir.

Litvanya vizesi almak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yazımızı kontrol ederek merak ettiğiniz cevapları bulabilirsiniz. Vize işlemleri için Hollanda Vizeyle kısa sürede tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Litvanya Vizesi Türleri Neler?

Her ülkenin sunduğu vize türleri farklılık gösterir. Bu nedenle genel hatlarıyla neler sunduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü vize başvurusu ülkeye girme amacınıza göre olmazsa, ret yanıtları gelebilir. Litvanya vizesi türleri genel hatları ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Havaalanı transit vizesi (A) – Schengen Üye Devletlerinin bir veya daha fazla havalimanının uluslararası transit alanlarından geçiş için geçerli bir vizedir.
 2. Kısa süreli vize (C) – herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 günden fazla olmayan süre için Schengen Üye Devletleri topraklarında transit geçiş veya amaçlanan kalış için geçerli bir vizedir.
 3. Ulusal vize (D) – En az 91 günlük süre için verilir. Ulusal vize, Litvanya Cumhuriyeti’ne giriş amacı Litvanya Cumhuriyeti’nde uzun süre kalmak olan bir yabancıya verilir. Ulusal vizeye (D) sahip yabancı, Litvanya Cumhuriyeti’ne girebilir ve ulusal vizede belirtilen süre boyunca ülkede kalabilir.
 4. Öğrenci vizesi -Litvanya öğrenci vizesi, eğitiminize bir Litvanya üniversitesinde başlamanıza izin verir. Ancak, uzun süreli vize yalnızca bir yıla kadar geçerli olduğundan, eğitiminize daha uzun süre devam edebilmek için geçici oturma iznine de başvurmanız gerekir.

Bunların yanı sıra turistik, ticari, ziyaret ve kültürel vizeleri de yer almaktadır. Litvanya vize başvurusu ülkeye hangi sebeple girilmek isteniyorsa buna uygun olmalıdır. 

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya vizesi nasıl alınır? Litvanya’ya girmek istiyorsanız, vize işlemlerini önceden yapmanız gerekir. Genel anlamda vize başvurusu şu şekilde ilerler:

 1. Litvanya büyükelçiliği veya konsolosluğundan randevu alın. Vize başvuru sürecinize başlamadan önce randevu alınması gerekmektedir.
 2. Başvuru formunu doldurun. Çevrimiçi bir başvuru yoksa, başvuruyu büyükelçilik veya konsoloslukta doldurmanız gerekir.
 3. Gerekli belgeleri toplayın. İhtiyacınız olan belgeler, uzun süreli vize başvurunuzun türüne göre farklılık gösterebilir.
 4. Vize ücretini ödeyin. Başvurunuzu yapmak için büyükelçiliğe/konsolosluğa gittiğinizde vize ücretini doldurmanız ve ödemeye dair belgeyi başvuru ile birlikte sunmanız gerekmektedir.
 5. Başvuru işlemini tamamlayın.

Böylece bireysel olarak Litvanya vizesi için başvuru yapılabilir. Her ne kadar bu kolay olsa da olumlu sonuçlar alabileceğinizi göstermez. Genellikle bu tür başvurular olumsuz yanıtlar alır. Eğer problemsiz bir şekilde başvuru işlemlerini yapmak istiyorsanız, danışmanlık firmaları size profesyonel çözümler sunmaktadır.

Hollanda Vize, başvuru işlemlerini son adımına kadar profesyonel bir şekilde yöneterek size hizmet vermektedir. Litvanya vize randevusu hemen alabilir, aklınızda bulunan soruları yöneltebilirsiniz. Vize için gerekli işlemlere de zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Litvanya Vize Gereksinimleri

Litvanya vize randevusu alındıktan sonra kişilerin hazırlaması gereken bir takım evraklar vardır. Bunlar genel hatları ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Litvanya vize başvuru formu. Form doğru ve dürüst bilgilerle doldurulmalı, çıktısı alınmalı ve sonunda imzalanmalıdır.
 2. İki vesikalık fotoğraf. Fotoğraflar birbirinin aynısı ve son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca Litvanya vize başvurusu için fotoğraf kriterlerine de uymaları gerekmektedir.
 3. Geçerli pasaport. En az iki boş sayfası olmalı ve Litvanya’dan ve tüm Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az üç ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Litvanya’dan ayrılmayı planladığınız tarihte de on yıldan eski olmamalıdır.
 4. Önceki vizelerinizin kopyaları (varsa)
 5. Gidiş-dönüş Uçuş Programı. Litvanya’ya giriş ve çıkış için rezerve edilmiş bir uçuşunuz olduğunu gösteren bir belge. Bu belge uçuş numaralarını, tarihleri ve detaylarınızı belirtmelidir.
 6. Konaklama kanıtı.
 7. Ön yazı. Neden Litvanya’yı ziyaret etmek için başvurduğunuzu, ne kadar kalmayı planladığınızı, ne zaman ayrılacağınızı ve diğer detayları açıkladığınız kişisel bir mektup.

Bununla birlikte vize için gerekli olan evraklar, kişilerin durumuna ve başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir. Hollanda vize, tüm işlemleri profesyonel bir şekilde yapmaktadır. Başvurulan vize türü neyse, gerekli evraklar sorunsuz şekilde hazırlanır.

Litvanya Vizesi İçin Gereken Ekstra Evraklar

Litvanya vizesi gerekli evraklar, kişilerin durumuna göre farklılık gösterir. İşverenler için antetli kağıda dilekçe, imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi vardır. Çalışanlar için,

 1. Antetli kağıda dilekçe,
 2. Vergi levhasının fotokopisi,
 3. Barkotlu 4/A hizmet dökümü,
 4. 3 aylık maaş bordrosu,
 5. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 6. Sigortalı işe giriş bildirgesi,

Gibi bazı evraklar vardır. Ev hanımları için evliyse evlenme cüzdanı, eş veya aile durumuna göre ek evraklar ve dilekçe gerekir. Öğrenciler için öğrenci belgesi ve ebeveynin durumuna göre belgeler görülmektedir.

Ayrıca 18 yaş doldurulmamışsa, anne ve babadan muvafakatname gerekir. Emekliler de emeklilik kartı varsa fotokopisi veya e-devletten alınan emekli olduğu gösteren barkotlu belge ile emekli maaşının yattığı banka hesap hareketleri görülmektedir.

Litvanya Vize Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu nedenle başvuru öncesinde birçok kişi vize fiyatlarını öğrenmek ister. Litvanya vize fiyatları ne kadar diyorsanız, aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

 1. Turistik vize – 110 euro
 2. Ticari vize – 110 euro
 3. Ziyaret vize – 110 euro
 4. Kültürel vize – 110 euro
 5. 0-6 yaş arası – 25 euro
 6. 6-12 yaş arası – 65 euro

Litvanya vize fiyatları her yıla göre farklılaşabilir. Bu nedenle standart olmayıp düzenli olarak incelenmesi gerekir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Tamamlanır?

Başarılı bir şekilde Litvanya vize randevusu alınıp başvuru yapıldıktan sonra sonuçların kaç güne geleceği herkes tarafından merak edilir. Bu yanıtlar olumlu  ya da olumsuz olabilir. Genel anlamda 7 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Bununla birlikte farklı sebeplerden dolayı süreler farklılık gösterebilmektedir. Fazla evrak gönderilmiş olması, çok yoğun başvuruların bulunması ya da resmi tatiller en sık görülen sebepler arasındadır. Bu nedenle başvurular önceki tarihlerde yapılmalıdır.

Litvanya Vizesine Neden Ret Yanıtı Gelir?

Vize başvurusu ardından herkes olumlu sonuçlar alabileceğini düşünür. Bu nedenle olumsuz cevap geldiğinde soru işaretleri de ortaya çıkar. Litvanya vize başvurusu ardından ret yanıtı gelmişse şu gibi sebepleri vardır:

 1. Yanlış evrakların verilmiş olması
 2. Vize koşullarının yerine getirilmiyor olması
 3. Başvurulan vize türü ile ülkeye giriş amacının uygun olmaması

Bunların yanı sıra farklı sebepler de yer almaktadır. Litvanya vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra olumsuz yanıt almak istemiyorsanız, profesyonel danışmanlık firmaları ile çalışmak şarttır. Hollanda Vize, müracaat işlemlerini son adımına kadar uzman şekilde yöneterek başarılı sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.