İtalya Vizesi

 İtalya vizesi almak isteyen turist adaylarının bu vizenin hazırlıkları için mutlaka bir vize danışmanlık firması ile bağlantı kurmaya ihtiyacı olacaktır. Genel olarak çok farklı sebeplerle bu ülkeye vize alındığı için mutlaka vize danışmanınız sizleri gerekli olan hususlarda uyaracak ve bir takım vize çeşitleri ile ilgili de bilgilendirecektir.

İtalya vizesi almak isteyen turist adaylarının aynı zamanda İtalya Büyükelçiliği ile bir bağlantı kurması söz konusu olduğu için bu aşamada İtalya Büyükelçiliği ile şahsi bir bağlantının kurulamayacağını da bu noktada belirtmek mutlaka bir vize firması ile görüşmesi gerektiği durumunu güçlendiren bir sebep olarak karşımıza çıkar.

 İsviçre vize işlemleri ile ilgili olarak sizlere bütün soru işaretlerinizi gidermek adına Hazırlamış olduğumuz bu makalemizde kafanıza takılan bütün sorulara Hollanda Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi cevap verecektir. Aynı zamanda Hollanda Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize yetkilileri sizlere hangi vize çeşidi ile bu ülkeye gitmeniz gerektiği konusunda da gerekli olan bütün detayları verdikten sonra işlemlerinizi sizinle birlikte yapmaya başlar.

Özellikle de İtalya seyahat belgeleri hazırlamak hususunda İtalya’ya ilk defa seyahat edecek olan kişilerin bir takım soru işaretleri söz konusu olacaktır ve bu noktada acemilik çeken turist adayları için Hollanda Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize yetkilileri bizzat işlem yapabilir. Bütün bu bilgileri sizlere verdikten sonra İtalya vizesi başlıklı bu makalemizde giriş yaparak yerine getirmeniz gereken bütün zorunlulukları tek tek anlatacağız.

 İtalya Vizesi Randevu ve Ön Başvuru İşlemleri

 İtalya vizesi randevu ve ön başvuru işlemleri ile ilgili olarak yapılması gereken işlem evden bile çıkmadan son derece kolay bir şekilde yapılacak olduğu için son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. İtalya ülkesine bir seyahat planı yapan kişilerin mutlaka ilk başta ön başvuru işlemini tamamlaması ve İtalya Büyükelçiliği vize işleri birimini kendi şartları hakkında bilgilendirmesi gerekir.

İlk adım olarak yapılacak olan şey her zaman için İtalya Konsolosluğu vize işleri biriminin ana sayfasına girerek kendi e-posta adresiniz üzerinden direkt olarak bir İtalya vizesi ön bilgilendirme formu hazırlayarak mail yoluyla bu konsolosluğu bilgilendirmek olacaktır. e-posta adresiniz üzerinden direkt olarak bağlantı kurabileceğiniz İtalya Konsolosluğu sizlere mail yoluyla hangi tarihlerde vize işlemi yapabileceğinizi belirtir.

 İtalya Vizesi Almak İçin Kimler İşlem Yapmak Zorundadır?

 İtalya vizesi almak için kimler işlem yapmak zorundadır sorusu ile İtalya ülkesinin vize politikası ve hangi pasaport tiplerine vizesiz geçiş hakkı tanıdığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. İtalya vizesi genel olarak umuma mahsus pasaport sahiplerinin işlem yapması gereken bir vizedir. Çünkü İtalya ziyareti yapmak isteyen resmi pasaportlar için İtalya ülkesi 180 günlük bir zaman zarfı içerisinde 90 gün kadar ikamet hakkı sunan bir kararlaştırma yapmıştır.

Bu sebepten dolayı da İtalya’ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin mutlaka İtalya Konsolosluğu ile bir an önce iletişime geçip vize başvurusunda bulunup hangi vize çeşidini tercih edeceğini de belirlemiş olması gerekiyor.

 İtalya ülkesinin Schengen Birliği kapsamında değerlendirilen bir ülke olması bakımından İtalya’ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin bu aşamada Schengen vizelerinin olması da yeterli olacaktır. Bu vizenin hangi ülke üzerinden alınmış olması hiçbir şekilde önemli olmamakla birlikte sadece daha önce alınmış olan ülkeye giriş çıkış yapılmış olması gerekli olacaktır. Yani sonuç olarak İtalya ülkesine giriş yapabilmek için umuma mahsus pasaport sahiplerinin ya bir Schengen vizesi sahibi olması ya da bütün vize işlemlerine uygulaması gerekli olacaktır.

 İtalya Schengen Vizesi Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli Olacaktır?

 İtalya Schengen vizesi almak için hangi belgeler gerekli olacaktır bu susun da sizlere aşağıda bir sıralama yapmış bulunmaktayız.

 • İtalya vize başvuru formu ve ön bilgilendirme formunun çıktıları
 • 2 adet biyometrik renkli fotoğraf
 • Nüfus müdürlüğünün vermiş olduğu imzalı ve kaşeli olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İtalya vize talep dilekçesi
 • En az 6 aylık banka hesap dökümlerinizi gösteren bir hesap özeti ve bankada yeteri kadar paranız olduğuna dair bir belge
 • Yurt dışında geçerliliği olan ve en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • İkametgâh belgesi
 • İtalya vizesinin işlenebileceği bir alana sahip olan ve en az 6 aylık bir güncel pasaport
 • İtalya vize ücretlerinin ödendiğine dair bir banka hesap makbuzu
 • Hangi iş yerinde çalıştığınıza dair belgeler ve maaş bordronuz
 • Emekliyseniz emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Her iki yüzü belli olacak şekilde çektirilmiş olan renkli nüfus cüzdanı fotokopileri
 • Savcılıktan alınmış olan bir iyi hal raporu

 İtalya vizesi almak için ayrıca gerekli olan pek çok belgenin de vize tipinize bağlı olarak değişkenlik göstereceğini ve bu aşamada mutlaka bütün belgelerin tam olarak hazırlanması için vize çeşidinize uygun belgelerini de bu belgeleri eklenmesi gerekir. Aynı zamanda bu belgelerle ilgili de sizlere bilgi verecek olursak İtalya ülkesine gitmek isteyen turist adaylarının mutlaka tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini ilgili makamlardan alması hiçbir şekilde İtalya Büyükelçiliği tarafından göz ardı edilmeyecek olan bir durumdur diyebiliriz. Bu tür belgeler için genel olarak e-devlet çıktısı kabul edilmemekte ve genellikle de bütün soy ağacının izlenebilmesi adına eski tarihlere kadar alınması gerekmektedir.

 İtalya ülkesinden vize almak isteyen 18 yaş altı kişiler için mutlaka bir aile izin dilekçesi gerekir ve bu izin dilekçesinin mutlaka ebeveynler tarafından yazılmış olması son derece büyük bir önem taşır.

 İtalya İçin Hangi Vize Çeşitleri Vardır?

 İtalya için hangi vize çeşitleri vardır diye soracak olan bir turist adayı için ilk başta Schengen vizesini tavsiye edebiliriz. Çünkü Schengen vizesi kullanarak İtalya ve çevresindeki diğer ülkelere de gitme şansınız olacağı için bu vizenin tercih edilmesi son derece faydalı olacaktır. Eğer ki İtalya dışında herhangi bir ülkeyi seyahat etmek istemiyorsanız bu noktada Schengen vizesi sizlere fazla gelebilir ve turistik amaçlı bir vizeyi tercih edebilirsiniz.

 İtalya ülkesinde eğitim görmek adına bir karar vermiş olan kişinin eğitim ve staj vizesi alması da son derece uygun olacaktır. Aynı zamanda İtalya fuar vizesi, İtalya etkinlik vizesi ve İtalya basın vizesi gibi vize tipleri de bu ülkenin sosyal açıdan son derece yetkin bir ülke olması bakımından oldukça karşı karşıya kalınan bir takım vizelerdir.

 İtalya’ya seyahat etmek isteyen bir kişinin ticari amaçla bu seyahati gerçekleştirebilmesi için mutlaka İtalya’dan tüccar vizesi alması da son derece önemli olacaktır. Bununla birlikte İtalya’ya transit geçiş vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, spor müsabakası vizesi, seminer ve konferans vizesi ya da tıbbi tedavi vizesi gibi bir takım farklı vize türleri ile ilgili de Hollanda Vize adlı firmadan daha detaylı bir bilgi alma şansınız olacaktır.

 İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

 İtalya vize ücreti ne kadar diye soracak olursanız bu aşamada işin içine vize tipleri gireceği için farklı fiyatlardan söz etmek mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı da Hollanda vize adlı firma ile bağlantı kurmak her zaman için en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlar.