İsviçre Vizesi

 İsviçre vizesi almak isteyen turist adayları direkt olarak ilk başta pasaportlarının tipine bakarak bir başvuru oluşturmak zorundadır. İsviçre vize talebi ile ilgili olarak mutlaka İsviçre vize politikası hakkında bilgi sahibi olup belirli şartlara uygun olup olunmadığı hakkında da bir takım sorgulamaları girilmesi son derece büyük bir önem taşır.

 İsviçre vize politikası ile ilgili olarak kısaca sizlere bir açıklama yapacak olursak İsviçre ülkesinin diplomatik pasaportlara ve diğer resmi pasaportlara son derece geniş bir esneklik sağladığını belirtmek durumundayız. Hususi, hizmet ya da diplomatik pasaportlardan herhangi birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre ülkesine 180 günlük bir süre kapsamında 90 gün için ikamet etme şansı bulur.

 İsviçre vize işlemleri yapması gereken pasaportlar ile ilgili olarak da umuma mahsus pasaportlardan söz etmek mümkün olacaktır. Eğer ki resmi pasaportunuz yoksa ve umuma mahsus pasaport kullanıyorsanız bu noktada mutlaka İsviçre ülkesine herhangi bir vize tercihinde bulunup başvuru formu hazırlamanız gerekir. Bunun beraberinde gelecek olan pek çok işlemin de söz konusu olduğuna bakacak olursak mutlaka bu aşamada sizlere bir vize danışmanlık firmasının yardımcı olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Neden diye soracak olursanız çünkü vize işlemlerinde İsviçre ülkesi sizlerden son derece detaylı bir takım belgeler isteyecek ve bu belgelerin mutlaka gerçek esaslarla ve ciddi anlamda resmi dairelerden alınması gerekli olacaktır.

Ancak bu noktada şunu da belirtelim ki eğer ki İsviçre dışında diğer farklı bir Schengen ülkesinden bir pasaport almışsanız bu pasaportun geçerlilik süresine bağlı olarak vize işlemi yapmadan da umuma mahsus pasaporta sahip olsanız bile bu ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

 Hollanda Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi İsviçre ülkesine almak istediğiniz vizenin çeşidi her ne olursa olsun sizlere tüm konularda yardımcı olacak ve her aşamada 7/24 ulaşılır olarak destek olacaktır. Bu sebepten dolayı da sizlere direkt olarak bütün sorularınıza yardımcı olabilmesi için Hollanda vize adlı bu firma ile bir görüşme yapmanızı tavsiye ederek sözlerimize başlayabiliriz.

 İsviçre Vize Randevu İşlemleri ve Ön Başvuru Formu

 İsviçre vize başvuru işlemleri ve ön başvuru formu İsviçre vize işlemleri yapmaya hazırlanan bir turist adayının karşısına çıkacak olan ilk aşamadır. Bu aşamada İsviçre ülkesinden vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mutlaka internette kendi e-posta adresleri üzerinden İsviçre Konsolosluğu vize işleri biriminin e-posta adresine bir mail atarak ön başvuru formunu doldurur. Bu işlemin sonucunda İsviçre Konsolosluğu yabancılar ve göçmenler vize işleri birimi turist adaylarına bu başvuruyu kesinleştirmeleri için gerekli olan gün ve saati vererek belli bir düzende işleme başlar.

 İsviçre Vizesi Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi

 İsviçre vizesi başvuru formu ve vize talep dilekçesi konusunu bir arada sizlere açıklamamızın sebebi her zaman için bu iki işlemin mutlaka eş zamanlı bir şekilde yapılması gerektiğidir. Eğer ki İsviçre vizesi başvurusunda bulunacaksanız karşınıza çıkacak olan randevu işlemi sonrasında başvuru kesinleştirme aşamasında mutlaka bir başvuru formu ve vize talep dilekçesi ayrılmaz bir ikili olarak karşımıza çıkacaktır.

 İsviçre vize başvuru formu mutlaka İsviçre ülkesine gidecek olan kişilerden bu kişileri tanımak adına alınacak olan bilgileri içerir. Bu sebepten dolayı da gerekli olan bütün sorular bu aşamada yanıtlanır ve İsviçre Büyükelçiliği ülkesine kabul edip etmeyeceği bütün turist adaylarını bir sorgudan geçirir ve buna göre bir karara bağlar. İsviçre vize başvuru formu kapsamında sorulmuş olan bütün sorulara verilecek olan yanıtlar kesinlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmış olmalı ve bunun sonucunda bir takım evraklarla da resmi kurumlar tarafından onaylanmalıdır.

 İsviçre vizesi başvuru dilekçesi ile ilgili olarak da sizlere önemli bir açıklama yapmak gerekirse bu noktada mutlaka ilk başta İsviçre Konsolosluğu vize işleri birimine hitap eden bu dilekçenin dilekçe şartlarına uygun olması gerektiği olacaktır. İsviçre vize talep dilekçesi kapsamında İsviçre ülkesinde turist adaylarının yapmak istediği faaliyetler ve burada bulunma zorunlulukları bir bir anlatılmalı ve İsviçre Konsolosluğu vize işleri birimi tarafından ikna edici bir nitelikte olmalıdır.

 İsviçre Vizesi Almak İsteyen Turist Adaylarının Hangi Belgeleri Hazırlaması Gerekir?

 İsviçre vizesi almak isteyen turist adaylarının hangi belgeleri hazırlaması gerekir konusu ile ilgili olarak mutlaka bir takım bilgilere ulaşması son derece büyük bir önem taşır. Bu aşamada pek çok turist adayından benzer sorular gelecektir. Bu sorular daha çok İsviçre vizesi almak zor mu ya da İsviçre’ye vize almak için belirli şartlar karşılanması zor olur mu gibi bir takım aynı yere çıkan sorulardır.

 İsviçre vizesi almak bir Schengen ülkesine vize başvurusu yapmak anlamına geldiği için biraz daha zorluklarla karşılaşacağınız bir durum olarak düşünülebilir. Çünkü genel olarak bu konuda belirli araştırmalar en ince detayına kadar yapılacak ve hukuki açıdan herhangi bir bağlayıcı sebebinizin olmaması ve aynı zamanda da maddi durumunuzun İsviçre seyahatinin giderlerini karşılayacak ölçüde olması son derece büyük bir önem taşır. Bu sebepten dolayı da aşağıdaki belgeleri sizlere sıralayabiliriz;

 • İsviçre vize talep dilekçesi ve başvuru formu çıktıları
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızın her iki yüzünün renkli fotokopileri ya da e-devlet çıktısı
 • Çalışma belgeleri ve yabancılar için oturma izni
 • İkametgâh belgesi
 • İsviçre seyahat belgeleri
 • Parmak izleri ve imza örnekleri
 • Yeteri kadar maddi imkânlara sahip olduğunuza dair mal mülk beyanları
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Hesabınızda belli bir miktar para olduğuna dair kanıt olabilecek olan banka hesap dökümleri ve son 3 aylık harcamalarınızı gösteren özetler
 • Savcılıktan iyi hal raporu
 • Arkası en az 2 sayfalık bir boş alana sahip olan yeni bir pasaport

 İsviçre’ye Hangi Vize İle Gidilir?

 İsviçre’ye hangi vize ile gidilir diye soracak olursanız İsviçre ülkesinin güncel olarak vermekte olduğu vize çeşitlerinden söz etmenin zamanı gelmiş demektir. İsviçre Konsolosluğu vize işleri birimi genel olarak en çok Schengen vizesi vermektedir. Ancak İsviçre ticari vize için de son derece yoğun bir şekilde işlem yapıldığını görmekteyiz. İsviçre ülkesinde iş imkânlarının ve eğitim olanaklarının da son derece yüksek olması nedeniyle İsviçre eğitim ve staj vizesi ya da İsviçre kısa süreli iş vizesi gibi bir takım vize türlerinin de son derece yoğun bir şekilde talep edildiği söz konusu olacaktır.

 İsviçre fuar vizesi alarak da İsviçre ülkesinde zaman zaman yapılan fuarlara katılma şansınız olabilir. Aynı zamanda İsviçre etkinlik vizesi ile İsviçre’de gerçekleşecek olan bütün etkinlikleri takip etme olanağı bulabilirsiniz. İsviçre ülkesine ziyaret planı yapan bir basın mensubu için ise İsviçre basın vizesi çok daha kolay bir şekilde alınabilir. İsviçre vizesi için gerekli olan seyahat şartınıza uygun vizeyi bulmak amacıyla mutlaka Hollanda Vize adlı firma ile iletişime geçmeniz de çok büyük bir fayda vardır.

 İsviçre Vize Ücretleri

 İsviçre vize ücretleri için Hollanda Vize ile vize tipiniz hakkında görüşme yapmanız daha doğru olacaktır.