İspanya Vizesi

İspanya, 505.990 km2 yüzölçümü ile Avrupa Birliği’nin bölgelere göre ikinci en büyük ülkesidir . Resmi olarak İspanya Krallığı olarak bilinir ve resmi dil olarak İspanyolca konuşuyor. İspanya’da ki turizm endüstrisi, dünyanın en büyük ikinci turizm endüstrisidir. En ünlü İspanyol şehirlerinden bazıları Madrid, Barselona, ​​Sevilla, Valensiya vb.

İspanya, boğa güreşi sporu, domates festivali ve flamingolarıyla ünlüdür. En çok ziyaret edilen turistik yerler arasında Alhambra ve Generalife Bahçeleri, Sagrada Familia ve Gaudi Siteleri bulunmaktadır.

İspanya’nın AB Üye Devleti olarak Schengen Bölgesi’ne de üye olduğu 1995 yılından bu yana İspanya Schengen Vizesi için başvurabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Yeşil pasaport sahibi kişiler 90 günü geçmemek koşuluyla İspanya’yı ziyaret etmesi durumunda vizeden muaf tutulmaktadır.

Bu yazıda İspanya vize türleri, İspanya Vizesi için gerekli belgeler, İspanya vizesine nasıl başvurulur ve İspanya vizesi hakkında merak edilen birçok noktaya değineceğiz. Bu bilgileri öğrenmek için yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

İspanya’ya Girmek İçin Ne Tür Vizeye İhtiyacım Var?

İspanya’yı kısa süreli (90 güne kadar)  ziyaret etmeyi planlıyorsanız, İspanya’ya C tipi vize olarak da bilinen kısa süreli Schengen vizesine başvurmanız gerekir.

İspanya’ya giriş amacınıza bağlı olarak, İspanya için aşağıdaki Schengen vize türlerinden birini alabilirsiniz:

 • İspanya Transit Vizesi

Schengen Bölgesi dışındaki seyahat hedef ülkesine ulaşmak için havaalanlarından birinden geçiş yapması gerekenler için.

 • İspanya Turist Vizesi

Tatil veya gezi için İspanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize tipi.

 • İspanya Ziyaretçi Vizesi

İspanya’da ikamet eden arkadaşlarını veya aile üyelerini ziyaret etmek isteyen gezginler için.

 • İspanya İş Vizesi

İspanya’da işle ilgili faaliyetlere katılması gereken iş adamları için.

 • Resmi Ziyaret için İspanya Vizesi

İspanya’ya resmi bir gezi için gelen Resmi Heyetlerin aldığı vize tipi.

 • İspanyol Tıbbi Vizesi

İspanya’da tıbbi tedavi arayan kişiler için.

 • İspanya Öğrenim Vizesi

İspanya’daki bir eğitim kurumunda üç aya kadar bir kursa katılmak isteyen öğrenciler için.

 • Kültürel, Spor ve Film Ekipleri için İspanya Vizesi

İspanya’da bu türden bir etkinliğe katılmak isteyenler için.

İspanya Vizesine Nasıl Başvurulur?

İspanya vizesine başvurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İspanya vize başvuru formunu doldurun.
 2. Gerekli belgeleri toplayın.
 3. Vize randevusu alın.
 4. Vize görüşmesine katılın ve biyometrik (parmak izi) bilgilerinizi gönderin.
 5. Vize ücretini ödeyin .

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra vizenizin işleme alınmasını bekleyeceksiniz. İşlem tamamlanır tamamlanmaz başvurunuza bir cevap alacaksınız.

İspanya Vizesi İçin Hangi Belgeler Gerekli?

İspanya vize başvurunuzla birlikte bundan sonra belgelerin aslını ve fotokopisini sunmanız gerekecektir. Ülkenize ve durumunuza bağlı olarak ek belgeler istenebilir. Tüm belgeler yalnızca İngilizce veya İspanyolca olmalıdır, çeviriler tasdik edilmelidir. Ekran görüntüleri kabul edilmeyecektir.

 1. Doldurulmuş ve imzalanmış iki adet İspanya Vizesi başvuru formu.
 2. Başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, seyahat amacını, geliş tarihlerini ve dönüş yolculuğuna ilişkin bilgileri içeren bir Ön Yazı. Ön yazı, eşlik eden diğer kişilerle ilgili bilgileri de içermelidir. Aynı amaçla seyahat eden aile üyeleri, arkadaşlar veya iş ortakları buna dahildir.
 3. İspanya vizesinden sonra en az üç ay daha geçerli ve en az iki sayfası boş olan bir Pasaport . Pasaportun da son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 4. İki adet vesikalık renkli Fotoğraf , son 6 ay içinde mevcut görünümünüzü yansıtacak şekilde ve düz beyaz bir odanın önünde çekilmiş olmalıdır.
 5. Gerekirse İkamet Belgesi durumu
 6. Seyahat Kanıtı: Schengen bölgesine girişiniz ve Schengen bölgesinden ayrılışınızla ilgili onaylanmış seyahat rezervasyonlarınız (gidiş-dönüş uçak bileti). Vizenizi alana kadar biletinizi almamanız şiddetle tavsiye edilir.

İspanya’da araba ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, ehliyetinizin bir kopyasının yanı sıra araba sigortası, araç tescili veya araç kiralama belgeleri ile ilgili belgeleri sağlamanız gerekecektir.

Arabayı başka biri kullanacaksa, pasaportunun bir kopyasıyla birlikte sürücüden bir mektup eklemeniz gerekecektir.

Diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, seyahat programınızın tamamını sağlamanız gerekecektir. Ayrıca, farklı sınırları geçmenin yollarını gösteren belgeleri (hava veya kara yoluyla, örneğin uçuş, otobüs veya feribot biletleri ) sağlamanız istenecektir.

İş amaçlı seyahat ediyorsanız, İspanya merkezli bir şirket veya kuruluştan bir toplantı, kongre veya fuar katılım daveti vb.

 1. Konaklama Kanıtı (tarihler uçuş/seyahat tarihleri ​​ile aynı olmalıdır) :Konaklama süresi boyunca detaylı otel rezervasyonu veya bir aile üyesinden gelen davet mektubu.
 2. Bazı durumlarda, başvuranın kendi ülkesine dönüşünden sorumlu davet eden kişinin noter tasdikli mektubunu eklemeniz gerekebilir.

Bir tura veya tekne gezisine katılıyorsanız, seyahat acentenizden aldığınız, şehirlerin ve otellerin eksiksiz bir güzergahını belirten bir mektup ekleyin.

 1. Kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli imkana sahip olduğunuzdan emin olmak için mali durumunuzun kanıtı . Şunları sağlamanız gerekecek:

– En son banka ekstreleriniz (son 3 ila 6 ay)

– Ortak hesabı olmayan evli çiftler için evlilik cüzdanı ve eşlerden birinin seyahate sponsor olması

– Birinci dereceden bir aile üyesinden mali destek alınması durumunda, ilişkiyi kanıtlayan belgeler (doğum belgesi), sponsorun pasaport fotokopisi ve tüm mali sorumluluğunu belirten mektubu

 1. Seyahat sağlık sigortası belgesi : Bu sigorta zorunludur. En az 30.000 € temiata kadar olan masraflar için kazaları, hastalıkları ve ülkesine geri gönderilmeyi kapsamalıdır.
 2. Çalışma belgesi:

– Çalışıyorsanız: işvereninizden iş unvanınızı, çalışma sürenizi ve yıllık maaşınızı belirten bir mektup veya son 3-6 aylık maaş bordrosu olmalıdır.

– Çalışmıyorsanız: ekonomik olarak bağımlıysanız, seyahatinizin ve konaklamanızın tüm mali sorumluluğunu üstlendiğiniz ekonomik olarak bağlı olduğunuz kişiden noter tasdikli bir mektup, artı geçerli pasaportlarının bir kopyası ve son üç aylık banka hesap özeti.

Bu kişiyle ilişkinizi kanıtlayan İngilizce/İspanyolca belgeyi de sunacaksınız.

– Serbest meslek sahibiyseniz veya işletme sahibiyseniz: serbest meslek veya işletme sahibi olduğunuzu gösteren belge, kayıt numarası, son vergi beyannamesi ve banka hesap özetleri.

 1. İspanya Vize Ücreti

İspanya Vizemi Almam Ne Kadar Sürer?

Bir Vize Başvuru Merkezinde kabul edilen başvurular genellikle bir sonraki iş günü İspanya Başkonsolosluğuna iletilir. O andan itibaren, başvurunun işlenmesi genellikle 15 iş günü sürer. Her duruma ve ek belge ihtiyacına göre bu işlem süresi uzayabilmektedir.

İspanya Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya vize ücreti başvuru yapılırken vize servisine ödenmelidir yada bir internet platformu üzerinden ön başvuru yaptıysanız çevrimiçi olarak da ödeme yapabilirsiniz. Vize reddi durumunda ücretler geri ödenmez. Schengen Vizesi ücreti ilgili kişinin yaşına göre değişmektedir:

 • Yetişkin: €80
 • 12 ila 18 yaş arası çocuk: 80 €
 • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: 40 €
 • 6 yaştan küçük çocuk ve bebekler ücretsiz

Konsolosluk makamları tarafından yetkilendirilen belirli harici hizmet sağlayıcılar, hizmet ücreti talep edebilir. Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda bile bu ücret iade edilmez.