Hollanda Vizesi

Dünyanın en büyük lale ihracatçısı olan Hollanda, esasen Kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Amsterdam, yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda, alçak arazisi ve düz coğrafyası, ülke genelinde sayısız yel değirmeni ve tabii ki laleleriyle tanınır. Gezginler için en sevilen turistik yerlerden bazıları Amsterdam Kanalları, muhteşem Rijksmuseum, Anne Frank müzesi, Van Gogh Müzesi, Kasteel De Haar, vs.’dir.

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen herkes, Schengen üyelerinin iç sınırları kaldırdığı 1995 yılından bu yana Hollanda Schengen Vizesine başvurabilir. Hollanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahipse vize almalıdır. Ancak Hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Bu yazıda Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır?, hangi belgeler gereklidir ve sıkça sorulan soruları ele aldık. Merak edilenler için yazıyı okumaya devam edin.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’ya kısa süreli vize almak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. Ne tür Hollanda vizesine ihtiyacınız olduğunu kontrol edin.
 2. Nereye başvurmanız gerektiğini belirleyin.
 3. Hollanda vize gereksinimlerini toplayın.
 4. Bir vize görüşmesi planlayın.
 5. Görüşmeye ilgili Hollanda Konsolosluğu veya yetkili bir merkeze katılın

Hollanda Schengen Vizesi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Hollanda vize gerekliliklerine göre, ikamet ettiğiniz ülkedeki Hollanda konsolosluğuna yapacağınız kısa süreli Hollanda Vizesi başvurunuzun bir parçası olarak bazı kanuni belgeleri vermeniz gerekecektir. Yasal Hollanda vizesi gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 • Hollanda vize başvuru formu . Tamamen doğru bilgilerle ve samimiyetle doldurun. Yazdırdıktan sonra imzalamayı unutmayın.
 • İki vesikalık fotoğraf . Fotoğrafların üç aydan eski olmaması ve Hollanda Schengen vize başvurusu için gerekli fotoğraf gerekliliklerine göre çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Geçerli pasaportunuz . Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmadığından ve Hollanda’dan ve tüm Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren en az üç ay daha geçerli olduğundan emin olun.
 • Önceki vizelerinizin kopyaları (varsa).
 • Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası . Hollanda bölgesi ve tüm Schengen Bölgesi için geçerli seyahat sağlık sigortanız olduğuna dair bir onay alın. Sigortanız, bu bölgedeki tıbbi acil durumları ve ölüm halinde ülkeye getiriliş kapsamında minimum 30.000 € teminatlı olmalıdır.
 • Gidiş Dönüş Uçuş Programı . Hollanda’ya giriş ve çıkış için rezerve edilmiş bir uçuşunuz olduğunu gösteren bir belge . Bu belge uçuş numaralarını, tarihleri ​​ve detaylarınızı belirtmelidir.
 • Konaklama kanıtı . Hollanda’da kaldığınız süre boyunca nerede kalacağınızı gösteren kanıt, örneğin bir otel rezervasyonu yada bir aile üyenizde kalacağınızı bildiren kanıt.
 • Medeni durum kanıtı. Eğer evliyse bu bir evlilik cüzdanı, çocuk sahibiyse çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi vb. olabilir.
 • Hollanda’da kalış süresi için yeterli mali imkana sahip olduğunun kanıtı .
 • Ön yazı. Hollanda’yı ziyaret etmek için neden başvurduğunuzu, ne kadar kalmayı planladığınızı, ne zaman ayrılacağınızı ve diğer ayrıntıları açıkladığınız kişisel bir mektup.
 • Vize bedelinin ödendiğine dair makbuz.

Hollanda vize başvurunuzu yaptığınızda parmak iziniz alınacaktır . Bunlar beş yıl boyunca geçerli kalacak. 12 yaşının altındaki çocuklar gibi bazı başvuru sahiplerinin parmak izlerinin alınmasına gerek yoktur. 18 yaşının altındaki çocuklar için formların bir ebeveyn veya vasi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Reşit Olmayanlar İçin Hollanda Vize Belgesi Gereklilikleri

Tek başına veya yalnızca bir ebeveyni ile seyahat eden reşit olmayan bir çocuk için vize başvurusunda bulunuyorsanız, aşağıdaki belgeler gereklidir.

 • Reşit olmayan çocuğun doğum belgesinin aslı.
 • Ebeveynlerin imzalarını içeren kimlik belgeleri . Her ebeveyn için bir belge olması gerekir.
 • Her iki ebeveynden de çocuğun seyahat etmesine izin veren muvafakat beyanı.

Bazı durumlarda, çocuğun velayetinin ebeveynlerden hangisine verildiğini belirten bir mahkeme beyanı veya çocuğun okulundan devamsızlığına rıza gösterdiğini belirten bir beyan da sağlamanız istenebilir.

Hollanda Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Kaldığım Süre Boyunca Hollanda’da Çalışmayı Veya Eğitim Almayı Planlıyorum Farklı Bir Vizeye İhtiyacım Var Mı?

Sorumuzun cevabı Evet. Hollanda hükümeti tarafından Hollanda’da çalışmanıza izin veren bir Hollanda çalışma vizesine ihtiyacınız olacak. Bunu elde etmek için ayrıca iş sözleşmenizin bir kopyasını veya serbest meslek sahibi iseniz, bir işletme ruhsatı ve şirket banka hesap özetlerini sağlamanız gerekecektir. Öğrenci vizesi almak ve bir Hollanda üniversitesinde okumak için bir davetiye gibi kanıtı sunmanız istenecektir.

 • Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen Bölgesindeki tüm ülkelere bir Schengen Vizesinin maliyeti 80 €’dur. Vize acentesi veya VFS Global gibi harici bir hizmet sağlayıcı aracılığıyla başvurursanız, sağlayıcıya ekstra bir ücret ödemeniz gerekebilir.

 • Hollanda Schengen Vizesi Almanın Herhangi Bir Ek Maliyeti Var Mı?

Sorumuzun cevabı Evet. Hollanda Schengen Vizenizi almak için kaldığınız süre boyunca geçim kaynağınız olduğunu kanıtlamanız gerekecektir . Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan bilgilere göre, Hollanda Vizesi için başvuran bir yabancı uyruklu kişinin, kaldıkları süre boyunca günlük en az 34€’luk parası olduğunu göstermesi gerekmektedir . Ayrıca, vesikalık fotoğraflar, kargo ücretleri veya başvurunuzu yapmak için gereken ek belgeler gibi, başvurunuz için ihtiyacınız olan her şeyin masraflarını da ödemeniz gerekecektir. Ayrıca Hollanda vizesine başvuru yaparken bankanızda kişi başı 1500 euro gibi bir tutarın olması size avantaj kazandıracaktır. Bu zorunlu bir işlem değildir ancak vize almanız için faydalı olabilir.

 • Hollanda Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Hollanda, vize başvurularını çoğunlukla yetkililer adına ilk başvurularla ilgilenen VFS Global şirketine yaptırmaktadır. VFS Global web sitesi üzerinden online başvuru yapabilirsiniz ve genellikle büyük şehirlerde bulunan bir VFS Global merkezinde mülakata katılmanız gerekir .

Vize başvurunuzu nereye başvurduğunuza bağlı olarak bir büyükelçilik aracılığıyla da sunabilirsiniz ve bunun mümkün olup olmadığını web sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Başvuruların yaklaşık 15 gün sürmesi gerekir, ancak özellikle yoğun dönemlerde işleme alınması 30 günü bulabilir. Ancak, bazı durumlarda 60 güne kadar sürebilir bu nedenle mümkün olduğunca erken başvurun. Gerekli belgeleri kontrol edin ve VFS Global’in web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak randevu alın. Yine web site aracılığıyla sonucu kontrol edebilirsiniz.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara olmak üzere 2 tane başvuru merkezi bulunmaktadır.

 • Hollanda Büyükelçiliği
 • İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu

Hollanda Schengen Vizem İptal Edilebilir mi?

Sorumuzun cevabı Evet, yetkili Hollanda makamlarının vize verme koşullarının artık karşılanmadığı sonucuna varması durumunda, Hollanda vizeniz iptal edilebilir . Vizenizin iptaline ilişkin karar verildiğinde Hollanda’daysanız, Hollanda’dan ayrılmanız için size bir son tarih verilecektir. Bu süre içinde Hollanda’yı veya Schengen bölgesini terk etmezseniz, Hollanda’da yasa dışı ikamet etmiş sayılırsınız. Vize sahibinin sınır görevlisine giriş şartlarını sağlamaması, otomatik olarak olmasa da vizenin iptali veya iptali kararına yol açabileceğini lütfen unutmayın.