Danimarka Vizesi

Danimarka bir zamanlar popüler bir Viking merkeziydi, şimdi ise unutulmaz bir turizm merkezi. Danimarka resmi olarak Dünya’da ki en önemli destinasyonlarımdan biridir. Bununla birlikte, zengin tarihini, inanılmaz kültürünü ve mükemmel şehirlerini deneyimlemek için Danimarka Schengen Vizesine ihtiyacınız olabilir.

Makalemizde Danimarka Vizesi nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir ve Danimarka vizesi hakkında birçok detaylı bilgiye yer vereceğiz. Bu bilgiler için yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Danimarka Vizesi Türleri

Başvurabileceğiniz Danimarka vize türleri şunlardır:

 1. Danimarka Turist Vizesi

Danimarka turist vizesi, turizm veya iş amacıyla verilen ve Danimarka’yı ve Schengen Bölgesi’ndeki diğer tüm ülkeleri en fazla 90 gün kalış süresiyle ziyaret etmenizi sağlayan bir Schengen vizesi türüdür. Danimarka Schengen vizesi ile çalışamaz ve olağanüstü sebepleriniz olmadıkça (hastalık, ülkenizdeki siyasi karışıklıklar vb.) kalış sürenizi üç aydan fazla uzatamazsınız.

 1. Danimarka Çalışma Vizesi

AB üyesi olmayan tüm vatandaşlar, Danimarka’da çalışmaya başlamadan önce çalışma vizesi ve izin başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru hem sizden hem de işvereninizden bilgi gerektirir. Başvurunuzu göndermeden önce bir iş sözleşmeniz olmalıdır.

 1. Danimarka Öğrenci Vizesi

AB vatandaşı değilseniz ve Danimarka’da üç aydan daha uzun süre okumak istiyorsanız, öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Bu, eğitim süreniz boyunca Danimarka’da kalmanıza ve eğitiminize devam etmenize izin verecektir. Öğrenci vizeniz, eğitim programınız başlamadan 30 gün (1 ay) önce Danimarka’ya girmenize ve program bittikten sonra 14 gün (2 hafta) kalmanıza izin verir. Öğreniminiz bittikten sonra, bir iş bulamadıysanız ve çalışma veya oturma izni için başvuramıyorsanız, Danimarka’dan ayrılmanız gerekir.

 1. Danimarka Aile Vizesi

Danimarka’da yaşayan yakın aile üyeleriniz (eş, çocuk) varsa aile vizesine başvurabilirsiniz. Aile birleşimi başvurunuz onaylandıktan sonra size iki yıl geçerliliği olan geçici oturma izni verilecektir. Oturma izni, izniniz geçerli olduğunda çalışmanıza izin verir. Kendi işinizi yürütmenize de izin verilir.

 1. Danimarka Havalimanı Transit Vizesi

Danimarka havaalanı transit vizesi, üçüncü bir ülkeye uçmak amacıyla bir Danimarka havaalanına girmesine izin verir.

 1. Kültürel, Spor ve Film Ekipleri için Danimarka Vizesi

Danimarka’da spor veya kültürle ilgili bir etkinliğe katılmak üzere yapılan vize başvurusudur.

Danimarka Vize Başvuru Süreci

Danimarka vize başvurusu için yapmanız gerekenler:

 1. Bir randevu ayarla. Danimarka konsolosluğundan randevu alın.
 2. Vize başvuru formunu doldurun. Başvuru formunda dürüstçe cevaplamanız gereken yaklaşık 37 soru bulunmaktadır. Herhangi bir yanlış bilgi, vizenizin reddedilmesine neden olacaktır.
 3. Vize ücretini ödeyin. Başvuru formunu doldurduktan sonra vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Standart ödeme ücreti yetişkin bireyler için kişi başı 80 EUR, çocuklar için 40 EUR’dur.
 4. Bir ön yazı yazın. Ziyaretinizin nedenini belirten bir mektup yazın ve seyahatinizin ayrıntılarını verin. Bir veya iki sayfadan uzun yazmayın ve gerekli tüm bilgileri eklediğinizden emin olun.
 5. Biyometrik fotoğraf ve belgeleri ekleyin. Gerekli tüm belgeleri (pasaport, fotoğraflar, ön yazı vb.)
 6. Başvuruyu şahsen yapın. Başvurunuzu size en yakın Danimarka Konsolosluğuna sunmanız ve sonucu beklemeniz gerekmektedir.
 7. Bir karar duymak için bekleyin. Onay süreci yaklaşık iki hafta sürer. Danimarka konsolosluğunun kararı size e-posta veya SMS şeklinde bildirilecektir.

Danimarka Vizesi Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Yasal Danimarka vize gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 • Danimarka vize başvuru formu . Formu bilgisayarınızdan doldurun, yazdırın ve daha sonra imzalayın.
 • İki adet vesikalık fotoğraf . Fotoğraflar birbirinin aynısı olmalı ve Danimarka Schengen vize başvurusu için fotoğraf gerekliliklerine uygun olmalıdır.
 • Geçerli pasaportunuz. Pasaportunuzun şu şartları sağladığından emin olun. Vize için boş 2 sayfası olmalıdır. 10 yıldan fazla süre geçmiş olmamalıdır. Danimarka’dan ayrılmayı planladığınız tarihten en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır.
 • Eğer varsa önceki vizelerinizin kopyaları.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Eğer varsa araç ruhsatı, kira gelirleri ve tapu
 • 18 yaşın altındaki çocuklarda ebeveynler tarafından onaylanan ve seyahate izin verilen belgedir.
 • Danimarka Seyahat Sağlık Sigortası . Danimarka dahil olmak üzere tüm Schengen bölgesini ve minimum 30.000 € teminatlı her türlü tıbbi acil durumu kapsayan seyahat sağlık sigortanızın olduğunu gösteren kanıt.
 • Gidiş Dönüş Uçak bileti . Danimarka’ya giriş ve çıkış yapmak için uçuş rezervasyonu yaptığınızı gösteren bir belge. Bu belge uçuş tarihlerini ​​ve detaylarını belirtmelidir.
 • Konaklama kanıtı . Danimarka’da kaldığınız süre boyunca nerede kalacağınızı gösteren kanıt, örneğin bir otel rezervasyonu yaptırmalısınız.
 • Medeni durum kanıtı . Bu bir nikah cüzdanı, çocukların doğum ve eşin ölüm belgesi vb. olabilir.
 • Danimarka’da kalış süresi için yeterli mali güce sahip olduğunun kanıtı .
 • Ön yazı. Neden Danimarka’yı ziyaret etmek için başvurduğunuzu, ne kadar kalmayı planladığınızı, ne zaman ayrılacağınızı ve diğer detayları açıkladığınız kişisel bir mektup.

Durumunuza Göre Ek Danimarka Vizesi Gereksinimleri

Mesleki durumunuza bağlı olarak ek Danimarka vizesi gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

Çalışıyorsa:

 • İş sözleşmesi
 • Son 6 aya ait güncel banka hesap özeti
 • İşverenden izin

Serbest meslek sahibi ise:

 • İşletme lisansınızın bir kopyası
 • Şirketin son 6 aya ait banka hesap özeti
 • Gelir Vergisi Beyannamesi

Eğer bir öğrenci:

 • Okula kayıt kanıtı

Emekli ise:

 • Son 6 aya ait emeklilik beyannamesi

Danimarka Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Danimarka vizesine başvurduğunuzda zorunlu vize harcı ödemeniz olacaktır. Tüm Schengen vizeleri için geçerli olan ücret Danimarka vizesi içinde geçerlidir. Vize harcına ek olarak Danimarka konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acentelerinin de alacağı bir hizmet bedeli bulunmaktadır. Bu hizmet bedeline ek olarak fotoğraf, kargo ve fotokopi ücretleri de eklenmelidir.

Danimarka vizesi için fiyatlar şu şekildedir:

 • Vize harç ücreti kişi başı 80 euro
 • 6 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için vize harç bedeli 40 euro
 • 6 yaşın altındaki çocuk ve bebeklerde vize harç bedeli alınmamaktadır.

Danimarka Vizesi Başvuru Sonrası

Danimarka konsolosluğu vize başvurunuzu işleme koyduktan sonra yine sonuç için sizinle temasa geçecektir. Başvurunuz:

Onaylandı ise bu durumda pasaportunuzu vize çıkartmasıyla birlikte alacaksınız. Bilgilerin (örneğin. isim, geçerlilik tarihleri, pasaport numarası vb.) doğru olup olmadığını kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Vizeniz yanlış ayrıntılar içeriyorsa, düzeltilmesi için derhal Danimarka konsolosluğunu bilgilendirmelisiniz.

Danimarka Vizesine sahip olmanın Schengen bölgesine otomatik olarak giriş hakkı vermediğini lütfen unutmayın. Schengen sınırında, Schengen vize etiketi bulunan pasaportunuzu ibraz etmeniz istenecek ve sizden Schengen bölgesindeki konaklamanızı karşılamak için yeterli paraya sahip olduğunuzun kanıtı, ziyaret amacınızın belgeleri (davetiye) gibi belgeleri ibraz etmeniz istenecektir. Bunun yanında otel rezervasyonu veya Schengen bölgesinden çıkış yapan bir dönüş biletini kanıt olarak göstermelisiniz.

Veya  Danimarka vizesi başvurunuz reddedildi bu durumda, pasaportunuzla birlikte, reddetmenin nedenini açıklayan bir ret mektubu alacaksınız. Ret mektubu, karara nasıl itiraz edileceğine dair bir kılavuz içerir . Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda, vize ücreti bedelinin geri ödenmediğini lütfen unutmayın.