Cezayir Vizesi

Akdeniz kıyı şeridi ve güzel plajları, muhteşem dağları ve kanyonları ve Sahra’nın bazı kısımlarında yürüyüş yapma fırsatları ile görülecek ve yapılacak çok şey var. Muhteşem beyaz boyalı binaları ve her köşede daha çarpıcı mimarisi, UNESCO Kasbah’ı, antik kalıntıları ve çok daha fazlasıyla bu ülke sizi kesinlikle şaşırtacak! Bu makalede,  Cezayir konsolosluklarında Cezayir Vizesine nasıl başvurulacağı, Cezayir vize randevusu ve Cezayir vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cezayir Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Cezayir vizesi için Cezayir konsolosluğuna başvurmalısınız. Başvurmadan önce ülkede ki konsolosluğun yerini ve iletişim bilgilerini öğrenmelisiniz.

Cezayir Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cezayir vize başvurusunu aşağıdaki yollardan biriyle yapabilirsiniz:

 • Cezayir konsolosluğuna şahsen gelerek ve gerekli belgeleri teslim ederek kendiniz.
 • Posta veya kurye ile. Önemli belgeleri göndereceğiniz için güvenli bir posta hizmeti kullandığınızdan emin olun.
 • Sizin adınıza başvurmalarına muvafakat ettiğinizi belirten noter tasdikli vekaletname vermeniz gereken bir vekil aracılığıyla
 • Yetkili bir vize başvuru acentesi aracılığıyla

Ancak, başvuruyu göndermeden önce, başvurunuzu yapacak olan konsolosluğun gerekliliklerini bildiğinizden emin olun. Tüm konsolosluklar yukarıda belirtilen yöntemlerin hepsinde belge teslimini kabul etmemektedir.

Cezayir Vize Başvurusu

Cezayir vize başvuru süreci şu şekildedir:

 1. Randevu koşullarını öğrenmek için vize başvurunuzu yapacağınız Cezayir konsolosluğunun web sitesini ziyaret edin.
 2. Cezayir vize randevusu alın. Konsolosluğa bağlı olarak, bunu çevrimiçi olarak yapmanız mümkün olabilir.
 3. Cezayir vize başvuru formunu doldurunuz.
 4. Cezayir vizesi için gerekli belgeleri toplayın ve randevu tarihinde teslim edin. Belgeleri teslim ettiğinizde size seyahatinizin amacı, Cezayir’de ne yapacağınız veya işiniz, maaşınız gibi kişisel sorular sorulabilir.
 5. Cezayir vize ücretini ödeyin.
 6. Vizenin işlenmesini bekleyin. Karar verildiğinde konsolosluk kararı size bildirecektir.
 7. Vize başvurunuz onaylanırsa pasaportunuzu vize ekli olarak size geri postalayacaklar. Vizeniz, ülkeye girişinize izin verileceği tarihi belirtir.

Cezayir Vize Başvuru Formu

Cezayir vizesi için başvuru formu doldurmak gereklidir. Bu form olmadan yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Bunu muhatap olduğunuz başkonsolosluğun web sitesinde bulabileceksiniz. Formunuzu doldurmanın iki yolu vardır:

 1. Formunuzu çevrimiçi olarak doldurmak için konsolosluğun web sitesini kullanın
 2. Başvuru formunu kendi web sitelerinden indirin doldurun imzalayın

Cezayir Vizesi İçin Gereken Belgeler

 • Cezayir’de kalışınızın ardından 6 ay daha geçerli pasaportun aslı. Ayrıca pasaportta Cezayir vizenizin eklenmesi için en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Cezayir vize başvuru formu eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış. Konsolosluğa bağlı olarak 1 veya 2 kopyaya ihtiyacınız olabilir.
 • 2 adet renkli, önden görünüşlü ve arka fonu düz/beyaz olan vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi.
 • Cezayir’den dönüşünüzü kanıtlamak için gidiş-dönüş uçak bileti
 • Konaklama kanıtı otel rezervasyonu olmalıdır. Farklı otellerde kalmayı planlıyorsanız, her rezervasyonun kanıtını sunmanız gerekir. Cezayir’de aileniz veya arkadaşlarınızla kalıyorsanız, ev sahibinden davet mektubu almanız gerekir.
 • Yeterli mali gücün kanıtı banka ekstresi veya maaş bordrosu
 • Cezayir’de mali destek olacak bir kanıt
 • Minimum 30.000 € tutarında teminatlı seyahat sigortası
 • İstihdam durumu kanıtı çalıştığınızı/serbest meslek sahibi olduğunuzu/öğrenci/emekli olduğunuzu kanıtlayan bir belge
 • Doğum ve evlilik belgesi
 • Cezayir ziyaretinin amacını belirten mektup
 • Davet mektubu. Cezayir’de ailenizi veya arkadaşlarınızı ziyaret etmeyi planlıyorsanız davet mektubunun yanı sıra davet eden kişinin kimliği ve pasaportunun olması gerekir.

Cezayir Vize Çeşitleri Nelerdir?

Cezayir hükümeti aşağıdaki vizeleri verir:

 • Cezayir Turist Vizesi, Cezayir’e turizm veya eğlence amaçlı seyahat eden vize zorunluluğu bulunan yabancı uyruklulara verilen vizedir.
 • Cezayir İş Vizesi işadamları veya şirketlerin çalışanları gibi vize şartıyla Cezayir’e iş gezisi amacıyla seyahat eden yabancı uyruklu kişilere verilen bir vizedir. Ancak, bu tür bir vize, Cezayir’de fiilen çalışma vizesi değildir.
 • Cezayir Ziyaretçi Vizesi, Cezayir’de yaşayan arkadaşlarını veya aile üyelerini ziyaret etmek için Cezayir’e seyahat eden yabancı uyruklulara verilir.
 • Cezayir Resmi/Diplomatik Vizesi, resmi amaçlarla seyahat eden diplomatik, resmi veya hizmet pasaportu olan hükümet yetkilileri veya diplomatlara verilir.
 • Cezayir’de uzun süreli çalışma izni almış kişilere verilen Cezayir Çalışma Vizesi .
 • Cezayir Eğitim Vizesi, Cezayir’de eğitimine devam etmek isteyen ve Cezayir’deki bir eğitim kurumuna kabul edilen yabancı uyruklulara verilen Cezayir Eğitim Vizesi.
 • Cezayir Vatandaşlarının Cezayirli olmayan yakın aile üyelerine aile birleşimi için verilen Cezayir Aile Vizesi .
 • Cezayir Tıbbi Vizesi, Cezayir’de tıbbi tedavi görmek için Cezayir’e girmesi gereken yabancı uyruklulara verilir.
 • Yabancı gazetecilere veya medya temsilcilerine verilen Cezayir Medya Vizesi .
 • Cezayir Kültürel Vizesi, Cezayir’e kültürel, bilimsel veya sportif bir etkinliğe katılmak veya araştırma amacıyla girmek isteyen yabancı uyruklulara verilir.

Cezayir Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Makalemizin devamında Cezayir vizesi hakkında sıkça sorulan soruları derledik. Bu soruları şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Cezayir Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Cezayir vizesi işlem süresi, başvurduğunuz vize türüne, başvurduğunuz konsolosluk ofisine bağlıdır. Ancak, Cezayir vizesinin işlenmesi genellikle 10-20 iş günü sürer. Ancak emin olmak için başvurduğunuz konsoloslukla görüşün. Posta ile başvuruyorsanız, işlem süresi daha uzun olacaktır. Herhangi bir yanlış belge sunmanız, vizenizin işlem süresinin uzamasına, hatta başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

 • Cezayir Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Cezayir vizesinin süresi, seyahat nedeninize bağlı olarak değişir. Cezayir turist veya iş vizesi için başvuruyorsanız, süre genellikle en fazla 90 gündür. Cezayir’e girebileceğiniz tarih ve ülkede kalmanıza izin verilen gün sayısı vizenizde belirtilir. O tarihe kadar ülkeyi terk etmelisiniz. Vize süresini aşmak, ayrılırken havaalanında alıkonulmanıza ve hatta hapse atılmanıza neden olabilir, bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

 • Cezayir Vizesini Uzatabilir misiniz?

Evet, bir Cezayir vizesini ilk veriliş tarihinden sonra uzatmak mümkündür. Mevcut vizenizin süresinin dolmasından en az 15 gün önce Cezayir’deki Yabancılar Bürosu’na Cezayir vize uzatma başvurusunda bulunmanız ve geçerli bir nedeninizin yanı sıra Cezayir’deki birinden davet almanız gerekir. Sizi davet eden kişinin size bir Davet Mektubu yazması ve Cezayir vize uzatma başvurunuzda yanınızda bulunması gerekmektedir. Karar tamamen davanızı gözden geçiren idareye aittir.

 • Cezayir Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Herkes için aynı olan standart bir Cezayir vize ücreti bulunmamaktadır. Cezayir vize ücretleri, başvurduğunuz vize türüne (tek girişli/çoklu girişli, uzun süreli/kısa süreli) ve ayrıca başvurunuzu ele alan Cezayir konsolosluğuna göre farklılık gösterir. Başvuru şeklinize göre gerekli ödeme şekli de değişiklik göstermektedir. Şahsen başvurursanız, ödemeyi başvuru sırasında nakit olarak yapmanız gerekebilir veya banka havalesi ile peşin ödeme yapmanız ve ödeme makbuzu tutmanız istenebilir. Posta ile başvurursanız, genellikle banka havalesi yoluyla ödeme yapmanız gerekir.

Cezayir vize ücreti için tercih ettiğiniz ödeme yöntemini ve belirli tutarı öğrenmek için Cezayir konsolosluğunun web sitesine bakın. Vize başvurusunun olumsuz olması ve ret almanız durumunda Cezayir vize ücreti iade edilmez.