Belçika Vizesi

Belçika’nın farklı bölgeleri, zengin bir tarihi ve mimarisi olması her zaman onu Dünya’nın popüler merkezlerinden biri haline getirmiştir. Ülke, kanalları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve ortaçağ binaları ile ayırt edilir. Avrupa’nın gözde turistik yerlerinden bazıları, muhteşem güzellikteki ortaçağ kenti, Arkeoloji Müzesi, kanallarla çaprazlanmış peri masalı gibi antik şehri ve çok daha fazlası gibi mükemmel destinasyonlar Belçika’da bulunmaktadır.

1995 yılında, Belçika hükümeti Schengen Anlaşmasını imzalayarak Avrupa sınırsız bölgesine katıldı. Bugün, Belçika’ya giriş , Avrupa’nın büyük bir bölümünü içeren diğer Schengen üye ülkelerine de seyahat etmeyi mümkün kılmaktadır.

Belçika girişte vize isteyen bir ülkedir. Bu makalede Belçika vizesi nasıl alınır, gerekli evraklar nedir ve daha fazlasını ele alacağız. Detaylı bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Belçika’ya Girmek İçin Ne Tür Vizeye İhtiyacım Var?

Kısa süreli bir seyahat için Belçika’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Belçika’ya Schengen Vizesi için başvurmanız gerekecektir. Belçika ziyaretinizin amacına göre aşağıdaki Schengen vize türlerinden birini alabilirsiniz:

 • Belçika Havaalanı Transiti: Schengen Bölgesi dışında, seyahat edeceğiniz ülkeye ulaşmak için Belçika havaalanlarından birinden geçiş yapmanız gerekiyorsa bu vize türü almalısınız. Uçmadan önce Belçika Havaalanı Transit vizesine ihtiyacınız olup olmayacağını öğrenmelisiniz.
 • Belçika Turist Vizesi: tatillerini Belçika’da geçirmek isteyen veya gezi ve keşif için gelmek isteyen misafirler için.
 • Belçika Ziyaretçi Vizesi: Belçika’da yaşayan akrabaları veya arkadaşları olan ve onları ziyaret etmek isteyen kişiler için.
 • Belçika İş Vizesi: Belçika’da iş ile ilgili faaliyetlere katılması gereken iş adamları için gereken vize.
 • Resmi Ziyaret için Belçika Vizesi: Resmi ziyaretler için Belçika’ya seyahat edenler için.
 • Tıbbi nedenlerle Belçika Vizesi: Belçika’daki hastane veya kliniklerden birinde tıbbi bakım alması gereken hastanın alması gereken vize
 • Çalışma Amaçlı Belçika Vizesi: Belçika’daki bir kurumda çalışmak isteyenler için.
 • Kültürel, Spor ve Film Ekipleri için Belçika Vizesi: Belçika’da gerçekleşen kültürel veya spor alanındaki bir etkinliğe katılmak isteyenler içindir.

Belçika Vizesine Nasıl Başvurulur?

Belçika vizesine başvurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Belçika Büyükelçiliği ile iletişime geçin.
 2. Randevu alın.
 3. Vize başvuru formunuzu doldurun.
 4. Tüm belgelerinizi toplayın.
 5. Vize görüşmesine katılın.

 

 1. Adım: Ülkenizdeki Belçika Büyükelçiliği ile İletişime Geçin

Vize başvuru yolculuğunuzdaki ilk adım, başvurunuzu nereye göndermeniz gerektiğini bulmaktır. Bunu yapmak için ya ülkenizdeki Belçika Büyükelçiliği ile iletişime geçin ya da web sitelerini ziyaret edin.

Ya Ülkemde Belçika Büyükelçiliği Yoksa?

 Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğu yoksa, vize başvurunuzu Belçika hükümetinin VFS gibi vize başvurularını dışarıdan temin ettiği bir vize başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 1. Adım: Randevu Alın

Belçika vize başvurunuzu nereye yapacağınızı öğrenir öğrenmez, randevu ayarlamak için Belçika konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz. Randevu almadan başvuru yapamazsınız. Konsolosluğun randevunuzu yoğunluğa göre birkaç gün ila birkaç hafta sonraya ayarlayabileceğini unutmayın.

 1. Adım: Vize Başvuru Formunuzu Doldurun

Schengen vize başvuru sürecini başlattığınızda yapmanız gereken en önemli şey vize başvuru formunuzu doldurmak olacaktır.

 • Belçika’ya kısa bir gezi için
 • Uzun süreli kalışlar (eğitim, çalışma, aile birleşimi, vb.) için

Formlar çevrimiçi olarak mevcutsa, başvurmak istediğiniz başvuru formunu seçmeniz ve yazdırmanız yeterlidir. Formda Ad ve Soy ad, uyruk, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet ve medeni hal gibi kişisel bilgileri doldurmanız gerekecektir. Ayrıca seyahat amacınız, daha önce Schengen vizesi alıp almadığınız, çalışma durumunuz vb. bilgileri de belirtmeniz gerekir.

Başvuru formunu doldururken her soruyu dikkatlice okuduğunuzdan, doğru bilgileri verdiğinizden ve boş alan bırakmadığınızdan emin olun. En ufak bir hatanın sizi vize reddine götürebileceğini unutmayın.

İşiniz bittiğinde, başvuru formunu diğer gerekli belgelerle birlikte eklemelisiniz.

 1. Adım: Tüm Belgelerinizi Toplayın

Hiç şüphesiz, Belçika vizenizin verilmesi yada ret cevabının gelmesi belgelerinize bağlıdır. Belçika makamlarının istediği belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız vizenizi alma şansınızı arttırmaktadır.

Belçika vizesi için gerekli belgelerden bazıları pasaport, resimler, seyahat sigortası ve başvuru formudur.

 1. Adım: Başvuruyu Gönderin ve Vize Görüşmesine Katılın

Vize randevunuzun tarihinde ve saatinde geliniz. Vize başvurunuzu sunacak ve genellikle 10-15 dakikalık bir görüşmeye katılacaksınız. Seyahat amacınız, nerede kalacağınız, geçiminizi nasıl sağlayacağınız ve kişisel sorularınız gibi soruları cevaplamanız istenecektir.

Belçika Schengen Vizesine Başvururken Hangi Belgeler Gereklidir?

Belçika vize gerekliliklerine göre, herhangi bir kısa süreli Belçika vizesine başvururken aşağıdaki belgeler Belçika konsolosluğuna sunulmalıdır:

 • Belçika vize başvuru formu

Tamamen doldurulmuş, yazdırılmış ve  imzalanmış olmalıdır.

 • İki adet fotoğraf

 Fotoğraflar üç aydan eski olmamalı ve Belçika vize fotoğraf boyutlarına ve özelliklerine göre çekilmiş olmalıdır.

 • Pasaport

 En az iki sayfası boş olan pasaport bulunmalıdır. Belçika’dan (Schengen bölgesi) ayrıldığınız tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olması gerektiğinden, başvurmadan önce pasaportunuzun geçerliliğini kontrol etmeniz önemlidir.

 • Önceki vizelerinizin kopyaları ( varsa ).
 • Bir ön yazı

Bu yazıda neden Belçika’yı ziyaret etmek istediğinizi açıklıyorsunuz ve seyahatiniz hakkında daha fazla detay veriyorsunuz.

 • Gidiş Dönüş Uçuş bileti

Belçika’ya (Schengen bölgesi) giriş ve çıkışları belirten tarihlerini içerir.

 • Konaklama kanıtı

Belçika’da nerede kalacağınızı gösteren bir belge olmalıdır. Örneğin Belçika’da planlanan kalış süresinin tamamı boyunca bir Otel rezervasyonu olmalıdır.

 • Medeni durum kanıtı

Bu bir evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi vb. olabilir.

 • Belçika’da kalış süresi için yeterli maddi imkana sahip olduğunun kanıtı

Belçika Göçmen Bürosu’na göre, vizeye başvuran bir kişi otelde kalıyorsa günlük 95 Euro’ya ve daha ucuz yollarla konaklamayı planlıyorsa 45 Euro’ya sahip olduğunu kanıtlamak zorundadır.

 • Seyahat Sigortası

Belçika ve tüm Schengen bölgesi için acil durumlar için en az 30.000 € teminatlı ve ölüm durumunda ülkenize geri dönüş sağlayan seyahat sigortası satın aldığınızı onaylayan bir belge sunmanız gerekmektedir.

Belçika Vize İşlemi Ne Kadar Sürer?

Belçika vize başvurunuzu gönderdikten sonra işlem süresi yaklaşık 15 günü bulabilir. Aşağıdaki gibi durumlarda daha uzun sürebilir:

 • 30 günü bulan durumlar arasında Belçika vizesine başvuran durumunda çok yoğunluk varsa veya bireysel durumlar sebebiyle.
 • 60 günü bulan durumlar örneğin elçiliğin başvurunuzu Belçika’da daha fazla onay için iletmesi gerekiyorsa.

Planladığınız seyahatin tarihlerini hesaplamak için vizenizin işlem süresini her zaman göz önünde bulundurmalı ve vize başvurusunu çok önceden yapmalısınız. Başvuru sürecine ne kadar erken başlarsanız aslında süreç sizin için o kadar kolay hale gelecektir.

Vizeyi Aldıktan Sonra Ne Zaman Seyahat Etmeliyim?

Belçika Büyükelçiliği, girebileceğiniz ilk tarihi ve kalabileceğiniz son günü belirleyerek Belçika’ya ne zaman seyahat edebileceğinize karar verecektir. Kalış süresi Belçika’da kalma hakkınız olan maksimum gün sayısıdır. Vize geçerliliği ise vizenin verildiği tarihle vizenin bitiş tarihi arasındaki süreyi ifade eder.

Başvurum Reddedilirse Ne Olur?

Eğer Belçika vize Başvurunuz reddedilirse:

 • Her zaman yeni bir Belçika vizesi için başvurabilirsiniz.
 • Ret nedeninizi öğrenerek itiraz edebilirsiniz.