Avusturya Vizesi

1955 yılında Avusturya ve Macaristan olmak üzere ikiye ayrılmış olan Avusturya Macaristan devleti günümüzde 2 farklı bağımsız devlet olarak varlığını devam ettirmektedir. Orta Avrupa ülkeleri içerisinde yer alan Avusturya; Macaristan, İsviçre, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve İtalya ile komşudur.

9 eyaletten meydana gelen Avusturya cumhuriyeti oldukça eski bir tarihe sahip olsa da bağımsız devlet olması henüz yakın bir tarihe denk gelmektedir. 1955 yıl itibariyle bağımsızlığını kazanmış olan Avusturya bağımsız devlet olmanın şartları arasında yer alan sınır giriş çıkışlarını kontrol amacıyla vize talebinde bulunmaya başlamıştır.

Dünyanın birçok noktasından ve özellikle de ülkemizden Avusturya’ya sık sık seyahat gerçekleştirilmektedir. Ülkede resmi dil olarak kullanılan Avusturya Almancası yanı sıra gayri resmi olarak Bavyera lehçeleri de konuşulmaktadır. Denize kıyısı olmayan bu ülke birçok kişi tarafından dezavantajlı olarak kabul edilse de birçok avantajı sayesinde her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

En çok turistin seyahat ettiği ve aynı zamanda ülkenin başkenti olma özelliği gösteren Viyana sadece başkent değil aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak da bilinmektedir. Viyana ile birlikte Avusturya’nın birçok büyük şehri bulunmakta olup ülkeye seyahat gerçekleştiren kişiler genellikle başkent ve büyük şehirlere seyahat gerçekleştirmektedirler.

Bu seyahatler kapsamında Avusturya sınır bağımsızlığını koruyabilmek adına birçok ülkeden Avusturya vizesi talep etmektedir.

Avusturya vize istiyor mu?

Avusturya vize istiyor mu? Sorusu özellikle ülkeye ilk defa seyahat gerçekleştirecek olan kişiler tarafından sık sık merak edilmektedir. Hollanda vize danışmanlık firması olarak hizmet vermekte olan firmamız Avusturya seyahati gerçekleştirmeyi düşünen herkese gerekli tüm bilgileri sağlamakta ve bu işlemleri en kısa sürede en iyi şekilde yerine getirmektedir.

Ülkenin vize talebinde bulunup bulunmadığı seyahat planlamaları içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere ülkenin bağımsız bir devlet olması nedeniyle kendi vatandaşı olmayan herkesten vize talebinde bulunma hakkı söz konusudur.

Ancak ülkenin dış siyasi ilişkileri zamanla gelişerek Avrupa Birliği ve Mirleşmiş Milletler’e üye olmuştur. Yine bağımsız oldu aynı yıl schengen anlaşmasını imzalayarak birçok ülkeye seyahat kolaylığı sağlamıştır.

Ancak Türkiye’nin schengen anlaşması içerisinde yer almaması ülkeye giriş çıkışlarda vize talep edilmesine neden olmaktadır. Ancak ülkenin vize talep ettiği veya etmediği bazı koşullar söz konusudur.

Bu koşullar içerisinde bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekleştirecekleri hem kısa dönem hem de uzun dönem seyahatler için Avusturya vizesi almaları yasal zorunluluk olmaktadır.

Ancak özel pasaportlar içerisinde kabul edilen yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar gerçekleştirecekleri kısa dönem seyahatlerde Avusturya schengen vizesi almaktan muaf tutulmaktadırlar. Uzun dönem seyahatlerde ise yine Avusturya vizesi alarak seyahat gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin vize almaları gerektiği durumlarda en çok merak ettikleri konu Avusturya vize başvurusu ve başvuru süreci olmaktadır. Bu süreçte Hollanda Vize olarak deneyimli ve alanında uzman vize temsilcilerimiz ile başvuru süreçlerini bizzat yönlendirmekteyiz.

Özellikle başvuruların doğru şekilde gerçekleştirilmesi daha sonraki süreci ve başvuruların olumlu şekilde değerlendirilmesini önemli ölçüde etkilediği için bu sürecin eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Avusturya kısa süreli seyahat gerçekleştirecek olan bordo pasaport sahibi vatandaşların Avusturya schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. Avusturya schengen vize başvurusu için kişilerin Avusturya’nın dış temsilcileri tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezleri veya seyahat acentaları üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Uzun dönem seyahatler için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin ise başvurularını İstanbul Avusturya başkonsolosluğu, Ankara Avusturya büyükelçiliği ve İzmir fahri konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi noktasında ise Avusturya’nın dış temsilcileri olan kurumlar değerlendirme hususunda tek yetkili kurumlardır. 

Avusturya vize başvurusu gerçekleştirirken vizenin türleri oldukça önemlidir. Bu süreçte kısa dönem vize başvuruları schengen vize türleri üzerinden başvuru yapılmasını gerektirmektedir. Uzun süreli vize başvuruları ise ulusal vize kategorisinde yer alan türler üzerinden başvuru yapılmasını gerektirmektedir.

Vize türlerinin çeşitlilik göstermesi aslında başvuru sürecini doğrudan etkilemektedir. Avusturya vize türleri kişilerin başvuru yapacakları kurumu, teslim edecekleri evrakları, ödeyecekleri ücretleri gibi birçok faktör üzerinde belirleyici olmaktadır.

Avusturya Vize Türleri

Avusturya vize türlerinin etkili olduğu birçok faktörden üst bölümde bahsetmiştik. Bu noktada vize türlerinin neye göre sınıflandırıldığını ve nasıl sınıflandırıldığını ele almamız gerekmektedir. Avusturya vize türleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ancak bu vize kategorileri kendi içerisinde de ülkeye seyahat etme amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Genel anlamda ülkeye seyahat etme amacına göre sınıflandırılmış olan Avusturya vize türleri şöyle sıralanabilir;

 • Avusturya turistik vize
 • Avusturya öğrenci vizesi
 • Avusturya iş vizesi
 • Avusturya transit vize
 • Avusturya kültürel ve sportif etkinlikler vizesi
 • Avusturya aile ziyareti vizesi
 • Avusturya tıbbi tedavi vizesi

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya vize başvuru sürecinde vize türlerinin etkili olduğu bir diğer faktör ise kişilerden talep edilen evraklardır. Özellikle kişilerin ülkede bulunma amaçları bazen evrakların çeşitlilik göstermesine neden olmaktadır.

Avusturya vizesi için gerekli evraklar aynı zamanda kişilerin çalışma durumuna, maddi durumuna, kişisel durumuna göre de çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada özellikle kişilerin çalışmaması halinde ülkeye sponsor aracılığı ile seyahat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu da sponsora ait kişisel bilgilerin ve maddi durumu kanıtlayan belgelerin talep edilmesine neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra 18 yaşın altında olan çocukların gerçekleştirecekleri seyahatler için hem anneden hem de babadan alınmış noter onaylı izin belgesi talep edilmektedir.  

Ancak tüm vize türleri için kullanıcılarda talep edilen temel evraklarda bulunmaktadır. Genel anlamda bu evrakların neler olduğundan bahsedecek olursak şöyle sıralamamız mümkündür;

 • Vize bitişinden sonra en az 6 ay geçerli, 10 yıl içerisinde yenilenmiş ve en az 2 adet boş sayfası olan pasaport,
 • 3 aydan eski olmayan 3,5x 4,5 ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Otel, uçak rezervasyonları
 • Tüm schengen ülkelerinde geçerli seyahat başlangı tarihinden 1 gün öncesini bitiş tarihinden 1 gün sonrasını kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Randevudan 15 gün önce alınmış 3 aylık banka hesap dökümü
 • E devletten ikametgâh
 • Açıklayıcı seyahat programı
 • Nüfus kayıt aile örneği

Avusturya Vize Randevusu

2016 yılından sonra birçok ülkede başlatılan biyometrik veri beyanı kuralı nedeniyle kişilerin başvurularını tamamlayabilmeleri için Avusturya vize randevusu almaları gerekmektedir. Başvuruların son aşamasını oluşturan randevular tamamlandıktan sonra başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır.

Avusturya Vize Ücretleri

Avusturya vize başvurusu sürecinde kategorilerden etkilenen bir diğer faktörde Avusturya vize ücretleri olmaktadır. Kişilerin teslim edecekleri ücretler vize kategorilerine göre değişiklik gösterebileceği gibi bunun yanı sıra alınan ek hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kişilerin ödeyecekleri vize harç ücretleri her yıl yeniden belirlendiği için bu süreçte doğru harç bilgilerine ulaşmaları önemlidir. Yanlış harç ücreti ödemesi yapıldığında vize başvuruları vize reddi ile sonuçlanmakta olup aynı zamanda kişilere de geri iade edilmemektedir. Bu nedenle seyahat gerçekleştirmeyi düşünen müşterilerimizin vize temsilcilerimizden ödemeleri gereken ücretler hakkında bilgi almaları önemlidir.