Avustralya Vizesi

Avustralya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, ülkeye giriş yapmak için Avustralya seyahat vizesi almanız gerektiğini bilmelisiniz. Elektronik Seyahat Otoritesi (ETA, bir tür Avustralya Vizesi) bazı ülke vatandaşları için zorunludur ve seyahatinizden önce alınmalıdır.

Avustralya dünya çapında bir numaralı destinasyonlardan biridir. Bu ülkeye turizm yada iş amacıyla ziyaret etmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Avustralya vizesinin nasıl alınacağını öğrendikten sonra, ülkenin en gözde merkezlerinin keyfini çıkarmaya hazır olacaksınız.

Bu makalede vize gereklilikleri hakkında güncel bilgileri ve Avustralya vize başvurunuzu tamamlamak için izlemeniz gereken adımları sizinle paylaşacağız.

Avustralya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Avustralya vizesine iki farklı şekilde başvurabilirsiniz:

 1. Çevrimiçi uygulama.
 2. Yüz yüze uygulama.

2015’ten bu yana Avustralya, pasaportlar için vize etiketi vermeyi durdurdu, bu nedenle artık tüm vize kayıtları VEVO (Çevrimiçi Vize Yetkisi Doğrulama) hizmetinde mevcuttur. Günümüzde, çevrimiçi uygulama tüm verilerinizi depolamak için daha uygundur ve inceleme süreci daha kolaydır.

Ancak, bazı ülkeler çevrimiçi başvuru için uygun olmayabilir ve bu durumlarda, büyükelçilik aracılığıyla doğrudan bir başvuru yapılmalıdır. Her başvuru türü için izlemeniz gereken belirli talimatlar vardır.

Avustralya Vizesi Online Başvuru Adımları

Avustralya vizesi için online başvuruda bulunmanız izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Vize türünü seçin.
 2. Avustralya vize formunu doldurun.
 3. Gerekli belgeleri ekleyin.
 4. Başvuru ücretini ödeyin.
 5. Başvuruyu gönderin.

 

 1. Vize Türünü Seçin

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç Avustralya vizesi türü bulunmaktadır. Bunlar çoğunlukla ziyaret nedeninize göre değişiklik gösterir, turist vizesi, öğrenci vizesi, çalışma vizesi vb. için başvurabilirsiniz.

 1. Avustralya Vize Formunu doldurun

Her vize türü için farklı bir başvuru formu bulunmaktadır. Vize türünü seçtikten sonra formu doldurmaya devam edebilirsiniz. Formda, kişisel bilgilerinizi (isim, doğum tarihi, medeni hal, vb.), Avustralya’ya neden gitmek istediğinizi, ne kadar kalmayı planladığınızı vb. özenle doldurmalısınız.

Aile üyeleri veya arkadaşlar ile başvuruyorsanız, her bireyin kendi ayrı başvuru formunun olması gerekir.

 1. Gerekli Belgeleri Ekleyin

Çevrimiçi başvuru için belgeleri eklemelisiniz. İzlemeniz gereken adım belgesi seçmek, belgeyi kimin için ekleyeceğinizi seçmek ve belgeyi ekleme nedeninizi seçmek. Resim eklemek için ayrı bir bölüm var, tek yapmanız gereken fotoğraf yüklemek istediğinizde başlangıçta yer alan “vesikalık fotoğraf ekle” seçeneğini seçmek. Avustralya vizesi için gerekli evraklar  vize türünüze göre farklılık göstermekle birlikte genel şartlar arasında pasaport, kimlik resimleri, seyahat sigortası, bankanızın hesap dökümü vb. evraklarınızın taranmış renkli kopyalar olmasına dikkat ediniz.

 1. Başvuru Ücretini Öde

Avustralya vize ücretleri vizeye göre değişmektedir. Ancak başvuru ücretini başvurunuzu göndermeden önce ödemeniz gerekmektedir, aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Çevrimiçi başvuru, ücreti çeşitli yollarla ödemenizi sağlar. Ödeme yöntemi olarak Kredi kartı veya banka kartını kullanabilirsiniz.

 1. Başvuruyu Gönder

Bu adımları tamamladıktan sonra devam edebilir ve başvurunuzu gönderebilirsiniz. Vize başvuru sürecini takip edebilirsiniz ve her başvuru farklı olduğu için işlem süresi değişmektedir.

Avustralya Vizesi Yüz yüze Başvuru Adımları

Avustralya vize evrak başvurusu için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. En yakın Avustralya konsolosluğunu bulun.
 2. Bir Avustralya konsolosluğunda randevu ayarlayın.
 3. Gerekli belgeleri hazırlayın.
 4. Başvuru formunu doldurun.
 5. Başvuru ücretini ödeyin.
 6. Vize başvurusunu gönderin.

Online başvurunun gerçekleşemediği durumlarda yüz yüze başvuru yapabilirsiniz.

 1. En Yakın Avustralya Konsolosluğunu Bulun

Başvuru sürecinize başlamadan önce  , ülkenizdeki en yakın Avustralya konsolosluk noktasını bulun. Yüz yüze başvurular, Avustralya hükümetinin bir temsilciliğine sunulmalıdır. Size en yakın Avustralya ofisi, hangi vize türünün sizin için en uygun olduğunu ve başvururken hangi belgeleri sunmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

 1. Bir Avustralya Konsolosluğunda Randevu Ayarlayın

En yakın elçiliğin nerede olduğunu bulduğunuzda, onlara e-posta gönderebilir veya vize randevusu almak için şahsen gidebilirsiniz. Çoğu zaman, gidip başvurunuzu yapabileceğiniz zaman için önceden bir randevunun kaydedilmesi gerekir. Randevunuz onaylanır onaylanmaz Avustralya vizesi başvurusu için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

 1. Gerekli Belgeleri Hazırlayın

Belgelerinizi hazırlamak yapılacaklar listenizin başında yer almalıdır. Başvuru formunuza ekleyebilmeniz için bir araya getirmeniz gereken belgelerin (pasaport, aile bilgileri, sigorta, vize başvuru formu vb.) bir listesi bulunmaktadır. Bu belgeler asıllarının onaylı kopyaları olmalıdır.

 1. Başvuru Formunu Doldurun

Belgeleri hazırlamanın ardından, doğru Avustralya vize başvuru formunu doldurduğunuzdan ve imzaladığınızdan emin olun. Formun nasıl doldurulacağına dair talimatları yazılı olarak bulacaksınız. Başvuruyu tamamladıktan sonra, diğer belgelerle birlikte koyun ve hepsini birlikte gönderin.

 1. Başvuru Ücretini Ödeyin

Ücreti ödemek için nakit, kredi kartı yada banka kartı kullanabilirsiniz. Başvuruyu yapmaya gittiğiniz gün ücreti ödeyebileceğiniz durumlar vardır. Ancak, öncelikle ödemenin tamamlanması gerektiğinden,  Avustralya vize başvuru merkezine başvurmak her zaman en iyisidir.

 1. Vize Başvurunuzu Gönderin

Ödemeniz doğrulanır doğrulanmaz, geriye kalan tek şey başvurunuzu Avustralya konsolosluğuna göndermektir. Vize başvurunuzun işlem süresi her başvuru sahibi için farklıdır, ancak yüz yüze  başvuruların işlenmesinin çevrimiçi başvurulara göre daha uzun sürdüğünü unutmayın.

Avustralya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Avustralya vizesi nasıl alınır, gerekli evraklar nedir ve bunun gibi soruların yanında başvuru sahiplerinin merak ettiği farklı sorular da bulunmaktadır. Merak edilen sorular ve yanıtları şu şekildedir.

Avustralya Vizesine Ne Zaman Başvurmalıyım?

İçişleri Bakanlığı, başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerinden dört ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, vize işlem süreleri birkaç faktöre göre değişkenlik gösterebilir ve vizenizin işlenmesi daha da kısa sürebilir. Yine de, mümkün olduğunca erken başvurmak her zaman en iyisidir.

Benim Adıma Başka Bir Kişi Avustralya Vizesine Başvurabilir mi?

Başvurunuzda size yardımcı olması için başka biri başvurunuzu yapabilir. Ancak, bu kişi yalnızca vizenizle ilgili tüm bilgileri almalıdır ayrıca sizin yine de formu doldurmanız ve imzalamanız gerekir.

Avustralya Vizesi Aldığımı Nasıl Anlarım?

Avustralya konsolosluğu, vize alıp almadığınızı size yazılı olarak veya e-posta yoluyla bildirecektir. Online başvuru yaparsanız, vize başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz, “kesinleşti” yazdığında başvurunuzun işleme alındığını bilirsiniz ve kısa süre içinde bir yanıt alırsınız. Yüz yüze başvuran kişiler için, cevabı e-posta, SMS veya posta yoluyla da alabilirsiniz. Eğer, Avustralya Göçmenlik Bürosu size ulaşamazsa, yakınlardaki bir konsolosluğa haber verecektir.

Avustralya Vize Başvurum Reddedilirse Ne Olur?

Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda, vize reddinizin neden iptal edildiğini öğrenme ve karşı savunma yapmak için 28 gününüz vardır. Ret için zaman sınırı, ne tür vize için başvurduğunuza bağlı olacaktır, nasıl itiraz edeceğinize ilişkin tüm bilgileri ret mektubunuzda yer almaktadır. Vizenizin reddedilme sebebine bağlı olarak, Avustralya için bir süreliğine başka vize almanız engellenebilir.

Başvuru Yapmadan Önce Uçak Biletimi Almalı mıyım?

Sorumuzun cevabı Hayır, vizeniz işleme koyulmadan önce uçak biletinizi almamalı veya başka bir mali işlem yapmaktan kaçınmalısınız. Avustralya Göçmenlik Bürosu, vizenizin reddedilmesi veya beklenenden geç verilmesi durumunda yapmış olabileceğiniz herhangi bir satın alma işleminden sorumlu değildir. Ancak, gidiş-dönüş rezervasyonlarının kanıtı olarak istenirse bu durumda formalize düzenlenmiş uçak biletleri sunabilirsiniz .